Blog > Komentarze do wpisu

Dalajlama: Pokojowa Nagroda Nobla dla Liu Xiaobo

Z całego serca pragnę pogratulować panu Liu Xiaobo tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

Przyznanie mu jej świadczy o tym, że społeczność międzynarodowa słyszy coraz głośniejsze wołanie Chińczyków o polityczne, prawne i konstytucyjne reformy w Chinach.

Wysiłki setek chińskich intelektualistów i zatroskanych obywateli – w tym Liu Xiaobo, sygnatariusza Karty 08, która jest apelem o demokrację i wolność w Chinach – poruszają mnie i dodają otuchy. Dałem temu wyraz 12 grudnia 2008 roku, dwa dni po ogłoszeniu tego dokumentu, w wystosowanym z Polski oświadczeniu. Wierzę, że w nadchodzących latach kolejne pokolenia Chińczyków będą mogły cieszyć się owocami podejmowanych dziś inicjatyw obywatelskich, których celem są odpowiedzialne rządy w Chinach.

Uważam, że ostatnie wystąpienia premiera Wen Jiabao, który mówił o niezbędności wolności słowa oraz nieprzepartym ludzkim pragnieniu demokracji i wolności, odzwierciedlają wzbierającą tęsknotę za bardziej otwartymi Chinami. Reformy takie prowadzić będą tylko do harmonijnych, stabilnych i dostatnich Chin, mogących walnie przyczynić się do budowania bardziej pokojowego świata.

Korzystając z tej okazji, ponawiam apel do rządu Chin o uwolnienie pana Liu Xiaobo i innych więźniów sumienia, którzy zostali skazani za korzystanie z wolności słowa.

 

 

8 października 2010

 

 

piątek, 08 października 2010, adam.koziel

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: gall off topic, *.internetdsl.tpnet.pl
2010/10/25 09:18:47
Zdrowia stary!
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org