Blog > Komentarze do wpisu

Demonstracja w obronie języka tybetańskiego- 02.11.2010, Warszawa

We wtorek 2 listopada o godzinie 14.30 przed gmachami Sejmu i Senatu przy ul. Wiejskiej w Warszawie Społeczność Tybetańska w Polsce organizuje demonstrację w obronie języka tybetańskiego.

Od 19 października we Wschodnim Tybecie trwają masowe protesty uczniów przeciwko rządowym planom dalszej marginalizacji języka tybetańskiego poprzez zastępowanie tybetańskich podręczników chińskimi. Po raz pierwszy od krwawego stłumienia tybetańskich protestów wiosną 2008 roku mamy do czynienia z tak licznymi demonstracjami. Według niektórych źródeł na ulice tybetańskich miast wyszło do kilku tysięcy uczniów szkół średnich. Do pierwszych demonstracji doszło w Rebgong w prowincji Qinghai, do protestów dołączyli także tybetańscy studenci w Pekinie, oraz Tybetańczycy z sąsiedniej prowincji Gansu. Wcześniej apel w sprawie pozostawienia języka tybetańskiego jako języka instrukcji na terenach tybetańskich podpisało ponad 300 nauczycieli i uczniów.
 
W dniach 2-6 listopada na zaproszenie Senatu RP wizytę w Polsce składa Jia Qinglin, członek Komitetu Stałego Politbiura Komunistycznej Partii Chin, Przewodniczący Grupy Roboczej ds. Tybetu. We wtorek 2 listopada o godz. 15.30 spotka się w Senacie z Marszałkiem Bogdanem Borusewiczem, w kolejnych dniach wizyty także z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz Marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną. 
 
Demonstracja w dniu wizyty Ja Qinglin ma na celu wyrażenie solidarności z protestującymi uczniami w Tybecie, zwrócenie uwagi na zagrożenie i marginalizację języka tybetańskiego w wyniku działań chińskich władz oraz zaapelowanie o zagwarantowanie bezpieczeństwa dla pokojowo protestujących Tybetańczyków.
 
Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń wspiera działania Społeczności Tybetańskiej i zaprasza wszystkich o udziału w demonstracji.
 
Na wzór protestujących uczniów w Tybecie proponujemy przynieść czarne tablice do pisania kredą, aby podczas demonstracji napisać na nich po tybetańsku apel w obronie języka tybetańskiego.

Więcej:
Przewodniczący chińskiej Grupy Roboczej ds. Tybetu przyjedzie do Polski
Wizyta przewodniczącego Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin - Senat RP
Worldwide solidarity actions for Tibetan students in Tibet - SFT

Źródło: Ratuj Tybet
niedziela, 31 października 2010, program.tybetanski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org