Blog > Komentarze do wpisu

Raport samorządowy: działania na rzecz Tybetu 2008-2010

Przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi (21 listopada!) publikujemy nasz „Raport na temat inicjatyw na rzecz Tybetu podejmowanych przez samorządy w Polsce”, który w szczegółowy sposób opisuje działalność przedstawicieli władz różnego szczebla związanych z sytuacją w Tybecie.
Były to stanowiska, apele, rezolucje, uchwały, a także uroczyste wydarzenia związane z wizytami Jego Świątobliwości Dalajlamy czy też odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej Tybetowi. W sumie udało nam się opisać 19 tego typu inicjatyw, zainspirowanych tragicznymi wydarzeniami tybetańskiego powstania w marcu 2008 roku.*
 
Cele tego raportu są wielorakie. Po pierwsze chcielibyśmy, aby z raportu tego skorzystali zwykli obywatele, wyborcy, którzy w niedziele pójdą oddać glos w wyborach samorządowych, a dla których sprawa Tybetu i Tybetańczyków jest bliska. 
 
Dzięki temu opracowaniu będą mogli sie dowiedzieć się czy i co robili w tej sprawie ich radni, prezydenci czy burmistrzowie. Po drugie, nasza intencja było stworzenie przewodnika dla aktywistów chcących poruszyć kwestie Tybetu w swojej miejscowości.
 
Według naszych obserwacji problemy z tego typu inicjatywami maja często podobny przebieg i pokazujemy, jak można je przezwyciężyć. 

Jednym z przykładów takich działań, w które byliśmy bezpośrednio zaangażowani była kwestia nadania nazwy Ronda Wolnego Tybetu w Warszawie. (Tutaj znajdziesz archiwum artykułów na ten temat).
 
Po trzecie raport ten jest źródłem informacji o cennych inicjatywach, które w innych okolicznościach mogłyby zostać niezauważone w morzu samorządowych protokołów i stenogramów. Mamy w planach przetłumaczenie raportu na j. angielski i ego rozpowszechnienie, szczególnie wśród międzynarodowych organizacji działających na rzecz Tybetu, bo wierzymy, że Polacy mają się czym pochwalić, jeśli chodzi o okazywanie poparcia dla pragnących wolności mieszkańców Krainy Śniegów.
 
Dziękujemy tym kandydatom na prezydentów miast, którzy pomimo krótkiego czasu, zdążyli odpowiedzieć na nasze pytania względem działań na rzecz Tybetu (panu Rafałowi Dutkiewiczowi z Wrocławia, Bogusławowi Dębskiemu z Białegostoku, Stanisławowi Żółtkowi oraz Jackowi Majchrowskiemu z Krakowa).
 
Wszystkich zachęcamy do przyjrzenia się Raportowi i pójścia na wybory 21 marca. Nie tylko my, ale także obecni kandydaci na radnych czy prezydentów miast, wierzymy, że władze lokalne mogą odgrywać istotną rolę w działaniu na rzecz praw człowieka i okazywania solidarności z prześladowanymi ludźmi, choćby tak daleko jak w Tybecie.
 
Raport powstał całkowicie niezależnie, dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy i wolontariuszek Programu Tybetańskiego: dziękujemy Andrzejowi, Katarzynie i Agnieszce i Oli za ogromną włożoną pracę!
 

* 14 marca 2008 r. w Lhasie, rozpoczęły się protesty przeciwko chińskim rządom, które wkrótce ogarnęły cały Płaskowyż Tybetański i zostały krwawo stłumione. W wyniku brutalnej odpowiedzi władz zginęło ponad 200 Tybetańczyków, wielu zostało rannych lub dotychczas uznaje się za zaginionych. To największe od 1959 roku tybetańskie powstanie, które poprzedziło budzące olbrzymie międzynarodowe kontrowersje Igrzyska Olimpijskie w Pekinie były główną przyczyną kampanii organizacji pozarządowych oraz reakcji władz państwowych i samorządowych w wielu miejscach na świecie.

Źródło: Ratuj Tybet
piątek, 19 listopada 2010, program.tybetanski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org