Blog > Komentarze do wpisu

Rajd Rowerowy dla Tybetu

Pierwszy Polsko - Tybetański rajd dla Tybetu - 6-27 lipca

CEL RAJDU ROWEROWEGO:
Rajd rowerowy na rzecz Tybetu to inicjatywa stworzona przez nieformalna grupę Studenci dla Wolnego Tybetu w Warszawie. Projekt opiera się na współpracy między społecznością tybetańską oraz polską. Celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości na temat obecnej sytuacji w Tybecie oraz zwiększenie poparcia dla sprawy tybetańskiej wśród Polaków.

Trasa rajdu obejmować będzie duże miasta Polski (Kraków, Katowice, Gliwice, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk). Długość trasy szacowana jest na ok. 800 kilometrów.

W każdym mieście odbędą się spotkania filmowe, pokazy slajdów oraz wykłady n.t. Tybetu. Podczas spotkań my- Tybetańczycy będziemy „żywą biblioteką”, z której każda osoba zainteresowana będzie mogła czerpać informacje n.t. Tybetu, kultury oraz naszych osobistych doświadczeń związanych z Tybetem.
Z naszymi działaniami oraz informacjami staramy się trafić do jak najszerszej liczby osób poprzez spotkania z lokalnymi mediami i politykami, studentami, uczniami i innymi osobami zainteresowanymi.
Jesteśmy otwarci na wszelkie osoby, instytucje bądź firmy chętne do pomocy. Każdy może stać się częścią tworzonego przez nas projektu.

TYBET:
Tybet był niepodległym państwem przed chińską inwazją w 1949 roku. Od 1959 roku do chwili obecnej jest państwem znajdującym się pod Chińską okupacją. Wydarzenia te zmusiły duchowego i politycznego przywódcę Tybetu, XIV Dalajlamę do ucieczki do Indii.

W Tybecie od początku okupacji do dnia dzisiejszego łamane są podstawowe prawa człowieka. Rząd chiński jest zdeterminowany do pozbycia się wszelkich przejawów tożsamości Tybetańskiej, by uniemożliwić tym samym sprzeciw wobec stosowanej przez siebie polityce. W Tybecie nie ma wolności politycznej ani religijnej, prawo do edukacji również nie jest respektowane w związku z czym kultura tybetańska powoli zanika.

W marcu bieżącego roku Dalajlama wykonał duży krok w stronę demokratyzacji tybetańskiego rządu na uchodźstwie. Dalsze wspieranie tybetańskiego narodu w dążeniu do wolności stało się możliwe dzięki przekazaniu politycznej roli władzy na uchodźstwie premierowi wybieralnemu w demokratycznych wyborach. Zmiana ta stała się wielką inspiracją dla nas -Tybetańczyków oraz popierających nas ludzi w walce o wolność.

Dalajlama, Tybetańczycy oraz wspierający nas ludzie z całego świata domagają się respektowania podstawowych praw człowieka na terenie Tybetu, walczą o godne warunki do życia, prawo do edukacji, o możliwość zachowania tożsamości autochtonicznych mieszkańców Tybetu.PLANOWANA TRASA:
start - Kraków - 6 lipca
Lubiąż - 6/7 lipca
Katowice - 7/9 lipca
Opole - 10/11 lipca
Wrocław - 12/13 lipca
Śrem - 14/15 lipca
Poznań - 16/17 lipca
Błażejkowo - 17/19 lipca
Gniezno - 19/20 lipca
Żnin - 20/21 lipca
Bydgoszcz - 21/22 lipca
Chełmno - 22/23 lipca
Starogard Gdański - 24/25 lipca
Gdańsk - 26/27 lipca - meta


Strona internetowa wydarzenia:
http://www.facebook.com/note.php?created...
http://www.facebook.com/SFTWARSAW
czwartek, 07 lipca 2011, program.tybetanski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Miska, 217.153.182.*
2014/02/13 10:02:04
Ciekawy blog, poruszający bardzo istotne kwestie. A ja przyziemnie: pit-38 i tyle. W sumie marzyłam kiedyś o podróży do Tybetu ale pewnie się to nigdy nie stanie, szkoda bo piękne miejsce.
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org