Kategorie: Wszystkie | Akcje | Artykuły | Audycje | Chiny | Internet | Olimpiada | Prawa człowieka | Tybet | Wideo
RSS
piątek, 30 stycznia 2009
Nowy Rok to wysyp kolejnych świąt – wschodnich, zachodnich, tybetańskich, chińskich – znaczonych dobrymi życzeniami. Czas pokoju i blasku, rodzinnych spotkań, celebrowania starości, tężenia tężyzny, bujania na rękach i hołubienia dzieciństwa. W tym właśnie tkwi prawdziwy duch wielusetletnich uroczystości.
środa, 28 stycznia 2009
Niezależne źródła tybetańskie informują o wyrokach trzech mnichów i mniszki z Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan.
Rządowe media chińskie informują o co najmniej 81 zatrzymanych w Lhasie podczas nalotów na domy mieszkalne, noclegownie, bary, kawiarenki internetowe itd.
W zeszłym roku oglądałam w internetowej telewizji Duowei 1 rozmowę z dwoma chińskimi akademikami z Ameryki, He Pinem i Meng Xuanem, o „sposobach rozwiązania problemu Tybetu”. Napisałam coś wtedy o tym, ale teraz dorzucę kilka słów w związku z tegorocznymi wydarzeniami. Według pana Menga kulturę Tybetu ochronią czynniki geograficzne. Dalajlama nie musi się martwić, ponieważ Chińczykom trudno żyć na takich wysokościach, więc rządy komunistyczne nie zaszkodzą tybetańskiemu dziedzictwu. Pamiętam, że byłam wtedy sceptyczna, a dziś jestem jeszcze bardziej.
wtorek, 27 stycznia 2009
20 stycznia Pema Tsepak, 24-letni Tybetańczyk z Czamdo we wschodnim Tybecie został aresztowany za udział w pokojowym proteście z tybetańską flagą. Pema Tsepak zmarł dwa dni później w wyniku obrażeń – bicia i tortur w czasie kiedy był aresztowany.

Wyślij list do chińskich władz wyrażając potępiając zabijanie Tybetańczyków i domagając się uwolnienia pozostałych aresztowanych w Czamdo!

http://actionnetwork.org/campaign/pematsepak

21:36, program.tybetanski , Akcje
Link Dodaj komentarz »
Według tybetańskich źródeł policja zakatowała dwudziestoczteroletniego Pemę Cepaka, który 20 stycznia wraz z dwoma innymi Tybetańczykami protestował przeciwko chińskim rządom w okręgu Dzogang (chiń. Zuogang) prefektury Czamdo (chiń. Changdu) Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.
poniedziałek, 26 stycznia 2009
Z okazji Nowego Roku kalendarza chińskiego, czyli Święta Wiosny, składam najlepsze życzenia wszystkim naszym chińskim braciom i siostrom w Chinach właściwych i na całym świecie.
sobota, 24 stycznia 2009
Władze chińskie zacieśniają kontrolę nad Tybetańczykami przed tegorocznymi newralgicznymi rocznicami. W Lhasie ogłoszono 42-dniową, zimową kampanię „mocnego uderzenia”, która rozpoczęła się 18 stycznia.
Drodzy przyjaciele z tybetańskiej sieci! Jak się macie? Taszi deleg! Cieszę się, że założyłem dziś u was swojego bloga, bo w ten sposób będzie nam łatwiej rozmawiać. Wkrótce wprowadzę się do Białego Domu i przez kilka lat będę jego gospodarzem. Tybetańscy przyjaciele, jeśli chcecie o czymś podyskutować, jestem do dyspozycji, ale dziś chciałbym powiedzieć wam kilka słów od siebie – czytajcie więc, proszę, dalej. Najwyższy czas zapytać, czemu pokładacie wszystkie nadzieje w jednym tylko człowieku i jednym państwie? Rozejrzyjcie się wokół. Mimo represji i tragicznych okoliczności wielu tybetańskich przyjaciół nie straciło ochoty na odwiedzanie dyskotek, barów, burdeli i kasyn, w których trwonią młodość, pieniądze, dobre uczynki i sumienie. Nie umiem tego zrozumieć! Nie mogę tego pojąć! Jak tak dalej pójdzie, nie będzie żadnej nadziei dla wielkiego narodu tybetańskiego.
czwartek, 22 stycznia 2009
Policja zatrzymała i pobiła trzech Tybetańczyków, którzy 20 stycznia zorganizowali protest przeciwko chińskim rządom w prefekturze Czamdo (chiń. Changdu) Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Urzędnicy lokalni potwierdzili doniesienia o wcześniejszej eksplozji w tym samym regionie – nie było ofiar śmiertelnych. Obserwatorzy spodziewają się wzrostu napięcia w czasie marcowych rocznic: pierwszej zeszłorocznych protestów i pięćdziesiątej powstania narodowego.
 
1 , 2
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org