Kategorie: Wszystkie | Akcje | Artykuły | Audycje | Chiny | Internet | Olimpiada | Prawa człowieka | Tybet | Wideo
RSS
piątek, 27 lutego 2009
Według niezależnych tybetańskich źródeł rankiem 27 lutego przed siedzibą władz lokalnych podpalił się Tabu, młody mnich klasztoru Kirti, którego duchowni stali na czele zeszłorocznych demonstracji w Ngabie (chiń. Aba), w prowincji Sichuan.
Ponad stu mnichów klasztoru Lucang w okręgu Mangra (chiń. Guinan) prefektury Colho (chiń. Hainan) rozpoczęło Nowy Rok kalendarza tybetańskiego pokojowym marszem. „Pierwszego dnia Losaru, 25 lutego, mnisi zorganizowali marsz protestacyjny – mówi zastrzegający anonimowość mieszkaniec regionu. – Przed siedzibą władz okręgu przekazali urzędnikom listę swoich żądań”. Informator wiedział tylko, że mówiły one o „tożsamości i aspiracjach Tybetańczyków”, oraz podkreślał pokojowy charakter wystąpienia.
czwartek, 26 lutego 2009
Losar za pasem i wszyscy doskonale wiemy, że tym razem Nowy Rok budzi w Tybetańczykach nieznane dotąd uczucia. Dawno już zauważyły to odpowiednie władze. Sekretarz Zhang Qingli do utraty tchu rozkazywał „wykonać pierwszy ruch i prowadzić wojnę na własnych warunkach”. Media uparcie przypisują ideę bojkotu Losaru rządowi na wychodźstwie i Tybetańskiemu Kongresowi Młodzieży, choć wyszła ona, zupełnie spontanicznie, od Tybetańczyków w Tybecie. Nikt niczego nie organizował i nikogo nie agitował – nic z tych rzeczy. Niemniej odzew jest niebywały: cały kraj wie o tej akcji „obywatelskiego nieposłuszeństwa”.
Ku niezadowoleniu chińskich władz Tybetańczycy, w biernym proteście przeciwko brutalnym represjom, gremialnie zrezygnowali z tradycyjnych obchodów Losaru, Nowego Roku swego kalendarza. Zupełnie inaczej widzą to jednak rządowe media w Chinach.
wtorek, 24 lutego 2009
Pozdrawiam wszystkich Tybetańczyków w Tybecie i poza jego granicami z okazji nowego królewskiego 2136 roku Ziemi-Wołu siedemnastego cyklu Rabdziung. Modlę się, by przyniósł on pokój, dostatek i stopniowe rozwiązanie naszej słusznej sprawie.
Trzy siedziby, Sera, Drepung i Ganden,
poniedziałek, 23 lutego 2009
piątek, 20 lutego 2009
Naoczni świadkowie twierdzą, że dziś koło dziesiątej rano w Nagczu, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym protestowało ponad sto osób. Incydent zaczął się od sprzeczki o klienta taksówki i narzekań na politykę władz dyskryminujących tybetańskich kierowców.
Niezależne źródła tybetańskie informują o czterech kolejnych wyrokach w Kardze (chiń. Ganzi), w prowincji Sichuan.
 
1 , 2
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org