Kategorie: Wszystkie | Akcje | Artykuły | Audycje | Chiny | Internet | Olimpiada | Prawa człowieka | Tybet | Wideo
RSS
środa, 26 listopada 2008
Zapewne żadne inne zgromadzenie w historii nie poruszyło tak serc Tybetańczyków w ojczyźnie i poza jej granicami. Przede wszystkim dlatego, że nigdy wcześniej nie byliśmy tak długo rozdzieleni. Ponad sto tysięcy tybetańskich uchodźców uważa za swój dom kraj po tej stronie Himalajów, dla którego sześciu milionów mieszkańców tamten odległy, inny Tybet, choć niewielki, zawiera naszą duszę. W połowie miesiąca po tamtej stronie gór, w Dharamsali, zbiorą się przedstawiciele Tybetańczyków z całego świata, by dyskutować o naszej przyszłości. Nie ulega wątpliwości, że jest to wydarzenie epokowe. Na początku marca Jego Świątobliwość Dalajlama oświadczył wszak, że rozwiązywanie problemów Tybetu i decydowanie o jego przyszłości należy do Tybetańczyków.

W ramach wizyty w Polsce, która odbędzie się w dniach 5-11 grudnia, Jego Świątobliwość Dalajlama odwiedzi Warszawę.

W czwartek, 11 grudnia o godz. 15.00, w hali Torwar, Jego Świątobliwość poprowadzi otwarty wykład „Odpowiedzialność powszechna we współczesnym świecie".

W wykładzie będzie mogło uczestniczyć 5 tysięcy osób. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązywać będą bezpłatne zaproszenia. Ich dystrybucją dla mieszkańców Warszawy zajmie się współorganizator wykładu - Urząd m.st. Warszawy.

Połowę zaproszeń (2,5 tys.) stołeczny ratusz powierzył Związkowi Buddyjskiej Tradycji Karma Kamtzang, który przekaże je organizacjom pozarządowym.

Zaproszenia będą dostępne od 1 grudnia do momentu ich wyczerpania. Ze względu na ogromne zainteresowanie wykładem uprzejmie informujemy, że osoby chcące w nim uczestniczyć będą mogły otrzymać nie więcej niż dwa jednoosobowe zaproszenia.

Zaproszenia będzie można otrzymać w:

- InfoQulturze, plac Konstytucji 4 (parter) w godzinach 8.00-20.00

- Punkcie Informacyjnym Urzędu m. st. Warszawy, ulica Miodowa 6/8 (parter) w godzinach 8.00-20.00.

Wszystkich zainteresowanych wysłuchaniem wykładu serdecznie zapraszamy po odbiór zaproszeń.

Uwaga: ze względów bezpieczeństwa na wykład należy przybyć do godziny 14.00.

Wizyta Jego Świątobliwość Dalajlamy w Polsce, duchowego i politycznego przywódcy Tybetu odbywa się na zaproszenie Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Tybetu i byłego Prezydenta RP Lecha Wałęsy.

Organizatorami wykładu są Społeczność Tybetańska w Polsce i Urząd m.st. Warszawy.

 

 

Źródło: http://www.um.warszawa.pl/v_syrenka/new/?dzial=aktualnosci&ak_id=17497&kat=3

13:06, adam.koziel
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 24 listopada 2008
Ciągle, na różne sposoby próbowali zmusić do zdrady. Wracała wtedy do mnie scena z filmu „Życie na podsłuchu”. Bohaterka, bezustannie zastraszana i dręczona, ma dość i odwraca się plecami do ukochanego. Ten patrzy na nią z niedowierzaniem, przytłoczony tym, co się w niej dzieje. Ona zaczyna biec i rzuca się pod samochód, odbierając sobie rozkwitającą urodę i życie. Widziałam ten film bodaj przed dwoma laty, ale nie mogłam zapomnieć głębi rozpaczy w oczach mężczyzny i smutku malującego się na jej twarzy. Dziś te obrazy wydają mi się jeszcze żywsze.
piątek, 21 listopada 2008
Władze prowincji Sichuan skazały na kary więzienia czterech kolejnych Tybetańczyków, oskarżonych o udział w tegorocznym powstaniu przeciwko chińskim rządom.
wtorek, 18 listopada 2008
Podczas siódmej rundy rozmów w Pekinie 1 i 2 lipca 2008 roku wiceprzewodniczący Ogólnochińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej i minister Centralnego Departamentu Pracy Frontu Jedności p. Du Qinglin formalnie poprosił o propozycje Jego Świątobliwości Dalajlamy dotyczące stabilizacji i rozwoju Tybetu. Pierwszy wiceminister Centralnego Departamentu Pracy Frontu Jedności p. Zhu Weiqun dodał, że chcieliby poznać nasze poglądy w sprawie zasięgu samorządu, o jaki zabiegamy, oraz wszystkich innych aspektów autonomii regionalnej w granicach konstytucji Chińskiej Republiki Ludowej.
Ósma runda rozmów chińsko-tybetańskich była rzeczywiście przełomowa. Pekin oświadczył bez ogródek, że czcigodny Dalajlama „nie ma absolutnie żadnego tytułu do negocjowania z rządem centralnym”. Uczestniczący w rokowaniach wiceminister Frontu Jedności, nie zawracając sobie głowy manierami, powiedział na konferencji prasowej, że Dalajlama „ukrywa złe intencje” i „łże”. Posunął się nawet do zaprzeczenia, że przed trzydziestu laty Deng Xiaoping wypowiedział może nazbyt często przywoływane słowa o gotowości dyskutowania o „wszystkim poza niepodległością”. Pewien prawy i powszechnie szanowany Tybetańczyk miał tylko jeden komentarz: „Hegemonizm w całej krasie”.
Zatrzymana w kwietniu tybetańska urzędniczka Łalza Norzin Łangmo z Kjungczu w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Ngaba (chiń. Aba) prowincji Sichuan została skazana na karę pięciu lat więzienia za przekazywanie informacji – telefonicznie i za pośrednictwem internetu – o sytuacji w Tybecie. Według dwóch niezależnych źródeł (w tym tybetańskiej administracji na wychodźstwie) wyrok zapadł 3 listopada. Na wieść o nim znajoma skazanej napisała: „Trzydziestoletnia, w kwiecie wieku, w chwili, gdy dzieci potrzebują Cię najbardziej, jak inne bohaterki i bohaterowie rozstałaś się z rodzicami, mężem i osierociłaś dzieci w imię prawdy. Teraz jesteś sama. Pięć lat to tysiąc osiemset dwadzieścia pięć dni, to czterdzieści trzy tysiące osiemset godzin. Najlepsze lata w ciemnej celi, przeklęty los!”.
poniedziałek, 17 listopada 2008
Jestem bardzo przeciętnym adeptem z wielkich siedzib Sera i Drepung, ośrodków tradycyjnej edukacji tybetańskiej, niebiańskich krain, przepełniających szczęściem serca wszystkich Tybetańczyków. Pragnę szczerze opisać nasze obecne problemy, które widziałem, o których słyszałem i których doświadczyłem. Czynię to, ponieważ jestem obywatelem tego kraju, a wy jego przywódcami, mającymi pracować na rzecz obywateli.
Przesyłając pozdrowienia do wszystkich Tybetańczyków w i poza Tybetem, chciałbym poruszyć kilka ważnych spraw. Już od czasu, kiedy byłem bardzo młody zdawałem sobie sprawę, że przekształcenie naszego sposobu sprawowania władzy w system demokratyczny było kwestią najwyższej wagi zarówno dla krótko, jak i długoterminowego interesu Tybetu. W związku z tym, po objęciu obowiązków duchowego oraz politycznego przywódcy Tybetu, ciężko pracowałem, aby doprowadzić do demokratyzacji Tybetu. Niestety nie byliśmy w stanie osiągnąć tego celu przy brutalnych represjach stosowanych przez władze Chińskiej Republiki Ludowej. Niemniej jednak natychmiast po tym, jak udałem się na wygnanie, wprowadzono systemowe reformy w strukturze naszego rządu i ukonstytuowano nowo wybrany tybetański parlament. Mimo przebywania na wygnaniu, proces demokratyzacji tybetańskiej społeczności postępował naprzód. Dzisiaj Tybetańczycy na wygnaniu tworzą nowoczesną demokrację w pełnym znaczeniu tego słowa, posiadają administrację opierającą się na rządach prawa oraz przywódców wybieranych w powszechnych wyborach. Możemy być dumni, że Tybetańczycy są już gotowi do przejęcia odpowiedzialności za Tybet.

09:42, program.tybetanski , Tybet
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 11 listopada 2008
Tybetański internet huczy o Astrologicznym Almanachu klasztoru Taszilhunpo w Cangu, który zapowiadał w tym roku (dla Tybetańczyków, ziemnego szczura) „ciągłe burze i trzęsienia ziemi” oraz „liczne rozboje”. Katastrofy naturalne i niepokoje społeczne, których byliśmy świadkami, każą myśleć z podziwem o precyzji tysiącletniej tradycji wróżenia z gwiazd. Tymczasem centrum badań sejsmologicznych i jego wszechobecne stacje badawcze składające się jakoby na nowoczesny, naukowy system wczesnego ostrzegania ograniczyły się do zamknięcia wrót stodoły po ucieczce konia.
 
1 , 2
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org