Kategorie: Wszystkie | Akcje | Artykuły | Audycje | Chiny | Internet | Olimpiada | Prawa człowieka | Tybet | Wideo
RSS
wtorek, 29 grudnia 2009
Według tybetańskich źródeł 24 grudnia sąd ludowy w Darcedo (chiń. Kangding), w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan skazał na osiem i pół roku więzienia Phurbu Rinpocze, znanego nauczyciela buddyjskiego i działacza społecznego, którego oskarżono o posiadanie broni.
wtorek, 22 grudnia 2009
Złote słońce utonęło
czwartek, 17 grudnia 2009
Rankiem szóstego lipca przerażonych, rozhisteryzowanych mieszkańców Xinjiangu odcięto od internetu. Jakby zapomniał o nich świat. Wielu śniło się, że za kilka dni, może miesięcy, wrócą do sieci. Xinjiang stał się jedynym miejscem na naszej planecie, w którym internet istnieje, lecz od tak dawna nie ma do niego dostępu. Początkowo ludzi interesowały przede wszystkim ofiary zamieszek, z czasem jednak ich myśli skupiły się na innej kwestii: kiedy otworzy się przed nimi sieć?
Obecnie w Kopenhadze przebywa zespół tybetańskich aktywistów aby nagłośnić sytuację środowiska naturalnego i warunków życia tybetańskich nomadów. Podpisz międzynarodową petycję wzywającą do zaprzestania przesiedleń tybetańskich nomadów pod pretekstem ochrony środowiska!

08:15, program.tybetanski
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 grudnia 2009
Przyjazd prezydenta Obamy do Pekinu był 17 listopada wiadomością dnia dla wielu ludzi na całej planecie. Świat wpatrywał się jak zaczarowany w jego promienny uśmiech i drewnianego przewodniczącego Hu Jintao, stojących naprzeciw najważniejszych globalnych mediów, które odnotowały: „Wszyscy mężczyźni i kobiety posiadają pewne fundamentalne prawa (...) prawa powszechne, zatem wszyscy ludzie, mniejszości religijne i etniczne, powinni móc z nich korzystać". Tak, Obama wspomniał ponoć nawet o Dalajlamie, który, jak niedawno wyznał Zhu Weiqun z Departamentu Pracy Frontu Jedności Komitetu Centralnego, „zawsze zasmuca Chiny". Dzień wcześniej, gdy amerykański przywódca przemawiał do starannie wyselekcjonowanych i przeszkolonych na tę okoliczność studentów i studentek, napomknął też o wolności słowa, mówiąc, że ona oraz „wolność sumienia, informacji i uczestniczenia w życiu politycznym są prawami wszystkich".
Trzydziestu pięciu parlamentarzystów z 16 państw podpisało się pod listem do przywódców Konferencji Klimatycznej w Kopenhadze, wzywając negocjatorów do wzięcia pod uwagę tego, w jaki sposób globalne zmiany klimatyczne wpływają na sytuację w Tybecie. Wśród sygnatariuszy listu znajdują się podpisy dwóch członków Parlamentarnego Zespołu ds. Tybetu działającego w polskim Parlamencie – Przewodniczącej Beaty Bublewicz (PO) oraz Jolanty Szczypińskiej (PiS).

18:35, program.tybetanski
Link Dodaj komentarz »
Gala rozdania nagród festiwalu Watch Docs, na którym pokazywane są filmy traktujące o prawach człowieka, odbyła się w niedzielę wieczorem w kinie Muranów. Główną nagrodę festiwalu zdobył francuski film dokumentalny "Les Arrivants" ("Nowi") w reżyserii Claudine Bories i Patrice'a Chagnarda. Film nagrodzono za "stworzenie poruszającego obrazu skomplikowanej rzeczywistości między instytucją a migrantami, uchwyconej w jednym miejscu akcji" - ogłosiło jury w werdykcie. Zaledwie miesiąc temu dokument Bories i Chagnarda zdobył aż trzy nagrody na lipskim festiwalu filmów dokumentalnych i animowanych DOK Leipzig.
niedziela, 13 grudnia 2009
Zwrócono mi uwagę na opublikowany przez chińskie media 8 grudnia wywiad z wiceministrem Zhu Weiqunem z centralnego Departamentu Pracy Frontu Jedności Komunistycznej Partii Chin, dotyczący procesu naszego dialogu.
czwartek, 10 grudnia 2009
Wczoraj po raz pierwszy w życiu przyjechałem do Shenyangu. Przywitano mnie tak gorąco, że mało brakowało, a spałbym na ulicy.
Według informacji napływających ze wschodniego Tybetu od kilku dni ponad 300 Tybetańczyków, wliczając w to kobiety i dzieci protestuje przed siedzibą lokalnych władz w regionie Njagczuka, by zwrócić uwagę na sytuacjęTenzina Deleka Rinpocze.

19:53, program.tybetanski
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org