Kategorie: Wszystkie | Akcje | Artykuły | Audycje | Chiny | Internet | Olimpiada | Prawa człowieka | Tybet | Wideo
RSS
środa, 29 kwietnia 2009
Według niezależnych tybetańskich źródeł funkcjonariusze Biura Bezpieczeństwa Publicznego zatrzymali trzech mnichów z klasztoru Szapten w okręgu Nagczu (chiń. Naqu) Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.
wtorek, 28 kwietnia 2009
Przed świtem 18 maja 2008 roku władze odcięły od świata senne miasteczko, blokując telefonię stacjonarną i komórkową, internet, a nawet okoliczne szosy. Około szóstej rano ponad tysiąc żołnierzy Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i Ludowej Policji Zbrojnej oraz funkcjonariuszy lokalnej i tajnej policji szykowało się do ataku na mały dom. W tym samym czasie czterokrotnie silniejsze oddziały otaczały dwa pobliskie żeńskie klasztory.
poniedziałek, 27 kwietnia 2009
Tybetańskie źródła informują o skazaniu na kary dwóch lat więzienia czterech mnichów klasztoru Lucang w okręgu Mangra (chiń. Guinan) prefektury Colho (chiń. Hainan) prowincji Qinghai.
sobota, 25 kwietnia 2009
Rankiem 24 kwietnia uczniowie tybetańskiej szkoły średniej w Labrangu (chiń. Xiahe), w prefekturze Kanlho (chiń. Gannan) prowincji Gansu zorganizowali marsz protestacyjny przeciwko polityce władz, które przyjmują chińskich uczniów, przyznając im miejsca teoretycznie zarezerwowane dla Tybetańczyków.
Według tybetańskich źródeł 15 kwietnia funkcjonariusze Ludowej Policji Zbrojnej otworzyli ogień do grupy Tybetańczyków protestujących w Njarongu (chiń. Xinlong), w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan.
piątek, 24 kwietnia 2009
Gdyby ktoś zapytał mnie, czy z Akademii Studiów Buddyjskich w Pekinie jest jakiś pożytek, bez wahania odparłbym, że naszej sprawie przynosi ona więcej szkód niż splendoru. Oczywiście, można widzieć w niej zwycięski sztandar, który wielki X Panczenlama wbił w skrwawiony pysk czerwonej Komunistycznej Partii Chin w 1987 roku. Panczen Rinpocze przelewał pot i krew nieustraszenie walcząc o lepszą przyszłość swego kraju, Krainy Śniegu. Niemniej dziś Akademia stała się li tylko narzędziem, służącym wyłącznie osiąganiu celów politycznych. Deklarowane zadanie naczelne: „wychowanie personelu religijnego miłującego Dharmę i państwo” głęboko rani tych, którym drogie są nauki Buddy. Wybierają dobrze wykształconych ludzi z głównych klasztorów Tybetu i trzymają tam sześć miesięcy, rok czy dwa lata, udając, że ich uczą, a następnie odsyłają do domu z pustą misją i całkowicie bezużytecznym, fałszywym dyplomem. Rodziny przeszkolonych, jakby chciano otulić i je połą czerwonego płaszcza, czy im się to podoba, czy nie, też dostają lipne zaświadczenia. Zgodnie z naszym przysłowiem, które powiada, że „miłość nie służy stadu, a krwi”, całe to przedstawienie obliczone jest wyłącznie na rozładowanie międzynarodowych nacisków i poprawienie wizerunku kraju.
czwartek, 23 kwietnia 2009

Dwaj Tybetańczycy, Lobsang Gyaltsen i Loyak, zostali skazani na karę śmierci przez Miejski Pośredni Sąd Ludowy w Lhasie. Obaj mężczyźni zostali oskarżeni o dokonanie podpalenia lokali, które spowodowało śmierć chińskich właścicieli. Pozostali dwaj tybetańscy działacze, Tenzin Phuntsok i Kangtsuk, dostali wyrok w zawieszeniu, a trzeci, Dawa Sangpo, został skazany przez ten sam sąd na karę dożywotniego więzienia.

Wyroki te są pierwszymi wyrokami kary śmierci wydanymi przez chińskie sądy w stosunku do biorących udział w protestach, które wybuchły w Lhasie i innych miastach tybetańskich wiosną 2008.

Apelujemy do władz Chińskiej Republiki Ludowej o unieważnienie decyzji o skazaniu tych protestujących i o zapewnienie ponownego, sprawiedliwego procesu.

Tylko dopuszczając obecność międzynarodowych obserwatorów w celu sporządzenia prawdziwego i obiektywnego raportu z sytuacji w Tybecie, chiński rząd oddali zarzut, że jego trwające tam rządy będą oznaczały jeszcze poważniejsze naruszenia praw człowieka w stosunku do mniejszości etnicznych.

Václav Havel, El Hassan Bin Talal, Desmond Tutu (arcybiskup RPA), André Glucksmann , Vartan Gregorian

Praga, 14 kwietnia 2009. 8 kwietnia

Przeczytaj cały apel

PODPISZ SIĘ

Więcej o całej sprawie tutaj 

16:30, tybetwatch
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 kwietnia 2009
Li Fangping, chiński prawnik, który podjął się obrony Phurbu Rinpocze, udzielił telefonicznego wywiadu agencji Associated Press na temat procesu tego wpływowego nauczyciela buddyjskiego z prefektury Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan. Według adwokata z pekińskiej kancelarii lama oskarżony o nielegalne posiadanie broni został „wrobiony”. W związku z rozprawą, która odbyła się 21 kwietnia, w regionie wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. To pierwszy proces znanego nauczyciela buddyjskiego od chwili wybuchu tybetańskich protestów w marcu zeszłego roku – i pierwszy, do którego dopuszczono adwokata wybranego przez rodzinę podsądnego.
wtorek, 21 kwietnia 2009
Dziennik Tybetański, organ Komunistycznej Partii Chin w regionie, informuje o trzech kolejnych wyrokach za udział w zeszłorocznym „incydencie 14 marca”.
poniedziałek, 20 kwietnia 2009
tej nocy płakałem
 
1 , 2
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org