Kategorie: Wszystkie | Akcje | Artykuły | Audycje | Chiny | Internet | Olimpiada | Prawa człowieka | Tybet | Wideo
RSS
czwartek, 28 maja 2009
Serfowanie w sieci – wiadomości, plotki, muzyka, filmy, zdjęcia – świat oszalał!
środa, 27 maja 2009
Według niezależnych tybetańskich źródeł 24 maja władze chińskie zwołały wiec w Dału (chiń. Daofu), w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan, na którym obwieściły, że w związku z budową tamy przesiedlą dziesiątki tysięcy mieszkańców regionu.
poniedziałek, 25 maja 2009
Tybetańskie źródła informują o aresztowaniu trzydziestoletniego Tenpy i młodszego o pięć Dziamdo, braci z okręgu Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan.
czwartek, 21 maja 2009
Według niezależnych tybetańskich źródeł Pośredni Sąd Ludowy w Kanlho (chiń. Gannan), w prowincji Gansu skazał dziś na karę dożywotniego więzienia Cultrima Gjaco, trzydziestosiedmioletniego mnicha klasztoru Labrang.
Napływ ludności chińskiej zmienił Tybetańczyków w mniejszość w ich własnym kraju. Rozbudowa infrastruktury służy głównie imigrantom. Wbrew zapewnieniom władz warunki bytowe w marginalizowanych, peryferyjnych regionach Tybetu nie uległy poprawie. Chińska konstytucja gwarantuje różne prawa i wolności: słowa, poglądów, wiary i praktyki religijnej, ale istnieją one tylko na papierze. Kiedy Tybetańczycy próbują z nich korzystać, są dyskryminowani, więzieni, torturowani.
poniedziałek, 18 maja 2009
Twierdzę, że największym zagrożeniem dla Chin nie są niepokoje społeczne, a społeczny rozkład. Przedstawiwszy tę wstępną hipotezę, zapraszam zainteresowanych przyjaciół do konstruktywnej dyskusji.
czwartek, 14 maja 2009
Mnisi z Tongkoru (w Kardze, w prowincji Sichuan) nie przyłączyli się do protestów, do których doszło w marcu w Lhasie i innych regionach Tybetu, jednak kadry z okręgu i policjanci wielokrotnie pojawiali się w klasztorze, żeby mieć oko na duchownych i rozmawiać z Komitetem Demokratycznego Zarządzania. Zapowiedzieli rychłą kampanię reedukacji politycznej i kazali powiadomić o tym mnichów.
piątek, 08 maja 2009
Co za niespodzianka, radość i szczęście! Właśnie się dowiedziałam, że po pół roku za kratami 3 maja wyszedł na wolność i wrócił do domu Lama Dzigme z Labrangu!
poniedziałek, 04 maja 2009
Nasza jednostka otrzymała rozkaz Centralnej Komisji Wojskowej! Będziemy strzec stabilizacji w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Kanlho prowincji Gansu! To niezwykła gratka! Jedna na dziesięć lat, niektórym nie trafiła się nigdy, a do mnie szczęście uśmiechnęło się już po ośmiu latach! Byłem uradowany rozkazem, ale dowódca powiedział, że nasz wyjazd jest ściśle tajny i może wymagać poświęceń. Wielu towarzyszy broni poprosiło o zwolnienie z tego zadania. Pomyślałem, niech to, nawet jeśli nie wrócę, po prostu muszę tam być! Na wyznaczone miejsce dotarliśmy 18 marca. Panował zupełny chaos! Zdemolowane sklepy, ruiny budynków państwowych. Błyskawicznie weszliśmy do akcji (nie mogę mówić o szczegółach, bo to tajemnica wojskowa). Było bardzo zimno, tego dnia spadło jakieś dziesięć centymetrów śniegu. Wszyscy przemarzliśmy do szpiku kości! Rano na wodzie do mycia mieliśmy taflę lodu! Niektórzy towarzysze broni nie kąpali się trzy miesiące! Kiedy myślę o tym teraz...
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org