Kategorie: Wszystkie | Akcje | Artykuły | Audycje | Chiny | Internet | Olimpiada | Prawa człowieka | Tybet | Wideo
RSS
poniedziałek, 30 czerwca 2008
Specjalny Wysłannik Jego Świątobliwości Dalajlamy Lodi Gjalcen Gjari i Wysłannik Kelsang Gjalcen przybędą dziś do Chin na siódmą rundę formalnych rozmów z przedstawicielami władz chińskich.
niedziela, 29 czerwca 2008
Na moim blogu TU jest fotograficzny opis akcji Tomasza Chdzińskiego "Klucz Wolności" . Nie chcę powielać wpisów dlatego serdecznie zapraszam do mojego bloga.
22:52, jerzy.gumowski , Akcje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 28 czerwca 2008
Tybetański mnich z prowincji Qinghai wystosował do władz petycję w sprawie kradzieży pieniędzy, które mieli zabrać z jego celi policjanci.
piątek, 27 czerwca 2008

Nawet na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej protestowano przeciw sytuacji w Tybecie.
Na fotografii mecz Niemcy – Turcja. Napis na koszulce -"Tibet is not China" 

(AP Photo/Peter Klaunzer)
 

11:31, jerzy.gumowski , Akcje
Link Komentarze (1) »
czwartek, 26 czerwca 2008
Nocą 18 marca wyłamali drzwi i przeszukali mieszkanie, bijąc przy okazji wszystkich domowników. Zostałem aresztowany i wyprowadzony ze skutymi na plecach kciukami. Tak ciasno, że przez trzy miesiące nie miałem w nich czucia. Myślałem, że chcą mnie zabić. Bili ciągle, w głowę, a głowa jest delikatna, nie to, co reszta ciała.
środa, 25 czerwca 2008
Władze chińskie wprowadziły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa oraz zmieniły i skróciły trasę sztafety olimpijskiej w tybetańskich regionach prowincji Qinghai, omijając rodzinne miasteczko Dalajlamy. Tymczasem Tybetańczycy organizowali kolejne protesty, domagając się jego powrotu do kraju.
poniedziałek, 23 czerwca 2008
Trzy miesiące po „incydencie 14 marca” przejechaliśmy samochodem przez tybetańskie prefektury Deczen w Yunnanie, Kardze i Ngaba w Sichuanie, Golog w Qinghai oraz Kanlho w Gansu – czyli regiony tradycyjnych prowincji Kham i Amdo. Bywałam tam wcześniej, miałam więc co porównywać.
niedziela, 22 czerwca 2008
Koncern Fiat zabrał głos w słusznej sprawie. Niestety, chwilę później ze wszystkiego się wycofał.

Po zamieszkach w Tybecie, koncern Fiat wypuścił reklamę swojego samochodu "z Tybetem w tle". Na filmie widzimy, jak aktor Richard Gere jedzie do Tybetu. Tam spotyka tybetańskiego chłopca i razem z nim odciskuje dłoń na śniegu. Słyszymy hasło reklamy: "The power to be different" (Siła bycia innym).

Teraz koncern Fiat postanowił... przeprosić Chiny za "nieporozumienie". Jak stwierdził, reklama może "urazić wrażliwość narodu chińskiego".sobota, 21 czerwca 2008

Sobota. Lhasę nawiedził znicz.

Ulice pełne paramilitarnych w mundurach i cywilu. Chowają się nawet po publicznych toaletach. Przy okazji mamy piątą przebierankę od marca: tym razem w tradycyjne stroje tybetańskie (wcześniej nosili, kolejno, mundury Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, Ludowej Policji Zbrojnej, zwykłej policji i wreszcie wdzianka turystyczne).

Wczoraj po południu zaczęli potajemnie ściągać posiłki. Dziś każdego skrzyżowania strzegą uzbrojeni żołnierze. Tybetańczykom nie wolno wychodzić na ulice bez specjalnego zezwolenia. Mnichów i mniszki zamknięto w klasztorach. Ciekawe, że w chińskich miastach do udziału w tym spektaklu zapraszano tłumy. Wyjątek zrobiono tylko dla Ujgurów i Tybetańczyków, którym zabroniono nawet patrzeć. Jesteśmy, u diabła, obywatelami tego kraju, czy nie?

Podsłuchują każdą rozmowę telefoniczną i śledzą każde kliknięcie w internecie. Większość sklepów jest zamknięta. Więcej powiedzieć nie mogę.

Atmosfera święta? Nie - wojny. Lhasa przypomina Bagdad.

W mieście nagle załamała się pogoda i zaczęło padać. Ciekawe, co przyniesie jutro.

12:18, adam.koziel
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 19 czerwca 2008


Nepalska policja brutalnie zatrzymała około 600 Tybetańczyków, którzy w Katmandu protestowali przeciwko polityce Chin. Protestujący zostali wepchnięci do ciężarówek i odwiezieni na komisariaty.

Policja brutalnie tłumi protesty - zobacz zdjęcia

 
1 , 2 , 3
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org