Kategorie: Wszystkie | Akcje | Artykuły | Audycje | Chiny | Internet | Olimpiada | Prawa człowieka | Tybet | Wideo
RSS
środa, 30 czerwca 2010
Przed kilkoma dniami organizacja Human Rights Watch zaapelowała do chińskiego rządu o oddalenie zarzutów postawionych społecznikowi i ekologowi Karmie Samdupowi oraz jego braciom. „Ludzie ci – napisali – uosabiają cechy, które władze chcą widzieć w nowoczesnych Tybetańczykach: przedsiębiorczość, szczodrość wobec oficjalnie akceptowanych projektów o charakterze kulturalnym i ekologicznym oraz apolityczność, a mimo to nawet oni traktowani są jak przestępcy”. Przypomniało mi to moje pierwsze spotkanie z Karmą w maju 1998 roku. Przyjechałam z Lhasy do Chengdu w jakiejś sprawie. Ku mojemu osłupieniu przed bramą siedziby władz lokalnych zauważyłam grupę Tybetańczyków siedzących w milczeniu na gazetach, bambusowych matach i plastikowych torbach. Wyglądali na zmęczonych i zabiedzonych, ale w ich oczach płonął gniew i rozpacz. Podeszłam do nich zapytać w czym rzecz i wtedy właśnie pojawił się Karma Samdup z dwoma skrzynkami wody mineralnej.
poniedziałek, 28 czerwca 2010
Wylatujemy z Urumczi. Kiedy samolot odrywał się od ziemi we mgle, krople deszczu zrosiły skrzydła, jakby płakało nad nami niebo.
sobota, 26 czerwca 2010
6 lipca to szczególny dzień dla Tybetańczyków, to dzień urodzin ich duchowego i politycznego przywódcy J.Ś. Dalajlamy, obchodzony na całym świecie jako święto Tybetu. W tym roku w Klubie POWIĘKSZENIE chcemy uczcić to wydarzenie i przypomnieć o sytuacji okupowanego narodu tybetańskiego.

14:21, program.tybetanski
Link Dodaj komentarz »
Sąd ludowy średniego stopnia w Lhasie skazał Tybetańczyka Sonama Tseringa na karę śmierci z odroczeniem wykonania kary na dwa lata. Ponadto pięciu innych Tybetańczyków otrzymało kary pozbawienia wolności od 3 do 7 lat za ukrywanie Sonama przed instytucjami wymiaru sprawiedliwości.

14:18, program.tybetanski
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 czerwca 2010
Posiedzenie sądu zakończyło się o jedenastej w nocy. Mąż odwrócił głowę i spojrzał na salę. Chwilę później wyprowadzili go drugimi drzwiami, znowu nas rozdzielając.
czwartek, 24 czerwca 2010
Pu Zhiqiang, adwokat Karmy Samdupa, tybetańskiego biznesmena, ekologa i społecznika, poinformował przed chwilą na Twitterze, że sąd ludowy okręgu Yanqi prowincji Xinjiang skazał jego klienta na 15 lat więzienia, utratę praw politycznych na pięć lat i grzywnę za „okradanie antycznych grobowców”. Te najwyraźniej sfabrykowane zarzuty oficjalnie oddalono już w 1998 roku.
W okręgu Yanqi prowincji Xinjiang 22 czerwca rozpoczął się proces Karmy Samdupa, znanego tybetańskiego biznesmena, kolekcjonera dzieł sztuki i ekologa, któremu w 2006 roku rządowa telewizja CCTV przyznała tytuł „filantropa roku”. Karma został oskarżony o „okradanie grobowców”; zarzut ten postawiono mu już w 1998 roku, a następnie wycofano.
środa, 23 czerwca 2010
W okręgu Namling (chiń. Nanmulin) prefektury Szigace (chiń. Rigaze) zatrzymano co najmniej trzydziestu Tybetańczyków, którzy zaatakowali policyjny konwój, próbujący rozbić protest przeciwko chińskim kopalniom. Do konfrontacji doszło 21 maja.
sobota, 19 czerwca 2010
Od początku tygodnia setki Tybetańczyków ze zniszczonego trzęsieniem ziemi Juszu (chiń. Yushu) w prowincji Qinghai protestują w Dziekundo (chiń. Jiegu) przeciwko ogłoszonemu przez władze planowi przesiedleń.
wtorek, 15 czerwca 2010
Ja, chiński obywatel sieci z nastoletnim stażem, zrzekam się niniejszym prawa do zachowania anonimowości w internecie. Ściślej - godzę się z rzeczywistością.
 
1 , 2
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org