Kategorie: Wszystkie | Akcje | Artykuły | Audycje | Chiny | Internet | Olimpiada | Prawa człowieka | Tybet | Wideo
RSS
piątek, 29 sierpnia 2008
Po marcowych protestach przeciwko chińskim rządom z Lhasy wywieziono do Qinghai setki mnichów. Według tybetańskich źródeł władze najprawdopodobniej uznały duchownych z dwóch głównych stołecznych klasztorów, Sera i Drepungu, za najpoważniejsze zagrożenie. Wielu z nich przyjechało do Lhasy na studia z odległych regionów wschodniego Tybetu, w których mówi się dialektami z Khamu i Amdo. Zastrzegające anonimowość źródła twierdzą, że wraz z nimi więziona jest również mniejsza grupa mnichów z Gandenu.
wtorek, 26 sierpnia 2008
Jest wtorek, 22 lipca 2008 roku. Wróciłem do domu dziesięć dni temu. W tym zapadłym regionie Tybetu, nawet odmawiając oglądania telewizji i trzymając się z daleka od internetu, ciągle słyszę albo widzę coś, co ma związek z igrzyskami w Pekinie. Postanowiłem więc prowadzić specjalny dziennik, olimpijski. Ciekawe, jak będzie wyglądać ta impreza z takiej perspektywy.
31 lipca 2008. Co my, do diabła, robimy? Rano siostrzyczka, która chodzi jeszcze do szkoły podstawowej, mówi do mnie: „Już za osiem dni zaczyna się olimpiada. Wczoraj widziałam nawet w telewizji burmistrza Pekinu. Płakał”. Dlaczego, spytałem. „Może był za szczęśliwy”, odparła.
niedziela, 24 sierpnia 2008
Londyn/Pekin – List wysłany dzisiaj do Przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Jacquesa Rogge, ponownie prosi o pomoc w uwolnieniu Dhondupa Wangczen i Goloka Dzigme, dwóch tybetańskich filmowców, którzy nagrali dokumentalny film „Leaving Fear Behind” („Poza strachem”)*. Apel poparły tysiące osób z całego świata. Dotychczas nie ma żadnej odpowiedzi od MKOl w tej kwestii.

 

23 sierpnia 2008. W noc przed zakończeniem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w ponad 30 krajach i przed ponad dwudziestoma chińskimi placówkami dyplomatycznymi, o godzinie 21 zapłonęły świece dla Tybetu. Masowe i publiczne zapalenie świec ma pokazać międzynarodową solidarność w działaniach na rzecz Tybetu, które nie ustaną wraz zakończeniem Igrzysk w Pekinie.

W Polsce świece zapłonęły pod Ambasadą Chin w Warszawie, gdzie z ponad 300 zniczy ułożono napis WOLNY TYBET. Świece zapalono także w Białymstoku i Wrocławiu.

Zapalenie zniczy było częścią międzynarodowej kampanii Candles for Tibet (www.candle4tibet.org).

Największe organizacje broniące praw człowieka w swoich ostatnich raportach przyznały, że Olimpiada w Pekinie nie przyniosła zapowiadanej poprawy sytuacji praw człowieka – a wręcz odwrotnie – przyczyniła się do pogłębienia kryzysu.

Ani rząd Chińskiej Republiki Ludowej, ani Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie uczyniły nic, aby poprawić sytuację w Tybecie, która pozostaje napięta, a Tybetańczycy obawiają się zwiększenia prześladowań wraz zakończeniem Igrzysk.

09:36, program.tybetanski , Akcje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 sierpnia 2008
W sobotę 23 sierpnia o godzinie 21:00 w wielu miejscach na świecie zapłoną świece dla Tybetu na znak, że świat będzie pamiętać o dramacie Tybetańczyków także po zakończeniu Igrzysk w Pekinie. Świece zapłoną także w Warszawie przed chińską ambasadą, we Wrocławiu na Placu Dominikańskim i w Białymstoku przed Ratuszem.

W Warszawie pod Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej przy ul. Bonifraterskiej, z kilkuset świec zostanie ułożony napis TYBET. We Wrocławiu osoby chcące wyrazić swoją pamięć o Tybetańczykach spotkają się przy pomniku ofiar z Placu Tiananmen na Placu Dominikańskim. W Białymstoku świece zapłoną przed Ratuszem, a od godziny 20:00 każdy będzie mógł sobie zrobić zdjęcie z Ying Ying, tybetańską antylopą, jedną z olimpijskich maskotek.

Tego dnia świece zapłoną pod ambasadami Chińskiej Republiki Ludowej, oraz innych publicznych miejscach, w co najmniej 33 państwach na świecie. Lista miejsc, gdzie odbędą się protesty dostępna jest na stronie: http://www.candle4tibet.org/en/august23

Olimpiada w Pekinie przyniosła pogorszenie sytuacji praw człowieka w Tybecie, którego wiele regionów nadal pozostaje odciętych od świata. W Tybecie wciąż dochodzi do aresztowań, przewiduje się, że w okresie po Igrzyskach będą zapadać ciężkie wyroki na osoby w pokojowy sposób domagające się niepodległości Tybetu i przestrzegania praw człowieka. Chiny planują także ogromne projekty przesiedlania ludności na tereny Tybetu i rozbudowę linii kolejowej służącej eksploatacji tybetańskich zasobów naturalnych.

W czasie trwania Igrzysk władze chińskie uniemożliwiały pracę dziennikarzom tybetańskiego pochodzenia, zagraniczne rozgłośnie nadające na teren Chin i Tybetu są stale zagłuszane, aresztowani zostali dziennikarze dokumentujący protybetańskie protesty w Pekinie.
23:15, program.tybetanski , Akcje
Link Komentarze (6) »

19 sierpnia 2008, Free Tibet Campaign

Chińskie media państwowe ogłosiły w zeszłym tygodniu plan budowy dalszych sześciu linii kolei Qinghai-Tybet i przymusowego przesiedlenia do ceglanych domów w ciągu pięciu lat ponad 73.700 tybetańskich koczowników z terenu Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kanlho (chiń.: Gannan TAP).

Chińskie władze długo utrzymywały, że zarówno kolej Qinghai-Tybet jak i przesiedlenie koczowników są projektami rozwoju zaprojektowanymi tak, by przynosić korzyści Tybetańczykom. 16 sierpnia, Wang Yongping, rzecznik Ministerstwa Kolei, próbował lansować tą tezę twierdząc, że dodatkowe linie kolejowe pobudzą tybetańską gospodarkę.

W swoim raporcie agencja Xinhua twierdzi, że przesiedlenie tybetańskich koczowników w Kanlho jest konieczne ponieważ „wzrastająca populacja i nadmierny wypas doprowadziły w ciągu ostatnich 30 lat do pustynnienia dużych obszarów pastwisk i obniżenia o 25 procent poziomu wód w rzekach.”

W rzeczywistości oba projekty podlegają pod ogłoszoną przez chiński rząd w 1999 r. daleko szerszą „Strategię Rozwoju Zachodu” (Western Development Strategy). Jakiekolwiek oficjalnie są cele WDS, w rzeczywistości strategia została zaprojektowana aby:

  • zachęcać miliony Chińczyków Han do zatrudniania się na terenie Tybetu;
  • ułatwiać szybkie wydobycie tybetańskich bogactw naturalnych, taki jak złoto, miedź i gaz na potrzeby prężnie rozwijającego się przemysłu we wschodnich – nadmorskich rejonach Chin;
  • ułatwić szybkie rozlokowanie wojsk w Tybecie oraz
  • wzmacniać turystykę jako kluczowy „filar” gospodarki Tybetu.


W gruncie rzeczy, „Strategia” reprezentuje rozwój o podłożu politycznym, stworzony by ugruntować polityczną kontrolę Chin w Tybecie, przez ułatwienie Chinom możliwości rabowania tybetańskich bogactw naturalnych. Jak dowodzi w swoim raporcie z 2007 r.: „Perversities of Extreme Dependence and Unequal Growth in the TAR” Andrew Fischer z London School of Economics, „Strategia” przyniosła Tybetańczykom niewiele korzyści gospodarczych.

Odkąd w 1999 r. rozpoczęto realizację „Strategii”, głównym celem stała się konfiskata terenów rolniczych i pastwisk na potrzeby górnictwa, projektów infrastruktury takich jak budowa dróg i tam oraz rozwoju urbanistycznego. Chiny bronią się, że przesiedlanie koczowników jest angażowaniem się w ochronę środowiska w przeludnionych regionach. Jest to bardzo wątpliwe, biorąc pod uwagę fakt, że infrastruktura i górnictwo niszczą i zanieczyszczają dokładnie te same obszary, z których wysiedlono koczowników.

Niewiele społeczeństw koczowniczych przetrwało na kuli ziemskiej. Unikatowy tradycyjny styl życia tybetańskich koczowników od zawsze opierał się na utrzymywaniu harmonii ze środowiskiem.

Tybetańscy koczownicy są na z góry przegranej pozycji, gdy przesiedla się ich do nowo zbudowanych miast i wsi, mających pomieścić duże sektory wiejskiej siły roboczej, którą przemieszcza się na tereny zurbanizowane, by zostali robotnikami w rozwijającej się gospodarce miejskiej. Pozbawieni tradycyjnego stylu życia i zmuszani do pracy w mieście, do czego nie mają żadnych umiejętności, koczownicy stoją przed coraz bardziej ponurą wizją przyszłości. użycie Prowadzona przez chiński rząd polityka pozbawiania koczowników ich tradycyjnego zatrudnienia jest również jednym z elementów szerszego programu osłabiania tybetańskiej tożsamości kulturowej i wyznacznikiem dalszej dominacji Hanów w regionie.

Marginalizacja, jest tym, czego od czasu otwarcia w 2006 r. kolei Qinghaj-Tybet Tybetańczycy obawiają się najbardziej. Strach, że kolej zachęci ogromne ilości Chińczyków Han do osiedlania się w Tybecie stanowi wspólny watek pojawiający się w wypowiedziach uchodźców. Tego typu proces przekształcił Lhasę w miasto zamieszkałe w większości przez Hanów; Tybetańczycy nie mogą skorzystać z kwitnącej gospodarki albowiem w kluczowych dziedzinach takich jak turystyka zasadniczą umiejętność stanowi znajomość języka chińskiego. Skłoniło to Dalajlamę do mówienia o „agresji demograficznej” Chin.

Stephanie Brigden, szefowa Free Tibet Campaign, powiedziała:

”Niewybaczalnym jest, twierdzenie chińskich władz, że rozwój kolei i przesiedlenie koczowników oznacza dla Tybetu „rozwój”. To są projekty o podłożu politycznym stworzone, by umocnić chińską kontrolę nad Tybetem i jego mieszkańcami. Konsekwencje tych praktyk nie muszą być w sposób widoczny represyjne jak arbitralne aresztowania i użycie broni palnej, o których ostatnio informowaliśmy, ale w końcowym rozrachunku przyniosą one katastrofalne skutki dla przetrwania tybetańskiej kultury i tożsamości.”

02:52, program.tybetanski , Tybet
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 sierpnia 2008

Powołując się na artykuł w francuskiej gazecie Le Monde (21 sierpnia), Jego Świątobliwość jest przywoływany jakoby miał powiedzieć, że 140 osób zostało ostatnio zabitych we wschodnim Tybecie. Chcemy wyjaśnić, że Jego Świątobliwość nie wspominał żadnej liczby ofiar. W odpowiedzi na pytanie dziennikarza na temat ostatnich doniesień mówiących o ostrzelaniu demonstracji przez chińskie wojsko, Jego Świątobliwość wyraźnie stwierdził, że nie ma żadnych dokładnych informacji na temat liczby ofiar. W tym konkretnym wywiadzie Jego Świątobliwość powiedział: „Słyszeliśmy o tym, ale nie ma możliwości, aby to potwierdzić. Więc nie wiem.”

Od momentu otrzymania tej wiadomości, bezskutecznie starano się skomunikować z lokalną ludnością w Kardze, (Kham, wschodni Tybet, prowincja Syczuan).

Biuro Jego Świątobliwości Dalajlamy

Lerabling, Lodéve, Francja

21 sierpnia 2008, godzina 16:00

Tseten Samdup Chhoekyapa

Przedstawiciel J.Ś. Dalajlamy

20:07, program.tybetanski , Tybet
Link Komentarze (3) »

Chińskie służby bezpieczeństwa otworzyły ogień do tłumu we wschodnim Tybecie zabijając 140 osób, powiedział Dalajlama podczas pobytu w Francji, cytowany w czwartek przez dziennik Le Monde.  

 

“Chińskie wojsko ponownie strzelało do tłumu w poniedziałek, 18 sierpnia w tybetańskim regionie Kham we wschodnim Tybecie,” powiedział Le Monde. „Sto czterdzieści osób uważa się, że zostało zabitych, ale liczby te wymagają potwierdzenia.” Donosi agencja AFP.

 

Według Tybetańskiego Rządu Emigracyjnego, od 10 marca do 31 czerwca br. zabitych zostało 218 Tybetańczyków, 1290 rannych, a 6705 aresztowanych.

13:10, program.tybetanski , Tybet
Link Dodaj komentarz »

Podczas kończących się zawodów lekkoatletycznych na stadionie narodowym w Pekinie trzy osoby starały się rozwiesić flagę Tybety.

Zostali napadnięci przez cywilnych ochroniarzy. Agencje nie podaja co się stało dalej.

(AP Photo)

(AP Photo)
 

10:18, jerzy.gumowski
Link Komentarze (2) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org