Kategorie: Wszystkie | Akcje | Artykuły | Audycje | Chiny | Internet | Olimpiada | Prawa człowieka | Tybet | Wideo
RSS
piątek, 28 sierpnia 2009
Lhundrub, uczeń szkoły średniej numer jeden w okręgu Czenca prefektury Malho, 18 października 2008 roku rzucił się z dachu trzypiętrowego budynku. Pochodził z koczowniczej rodziny z Kangcy w Codziangu. W marcu zeszłego roku zawiesił khatak na maszcie, na którym zwykle powiewała chińska flaga. Pół roku później przeniósł się do Czency. Nauczyciele mówią, że był świetnym uczniem – doskonałe stopnie, wzorowe zachowanie.
czwartek, 27 sierpnia 2009
Nieoficjalne media chińskie informują – bądź spekulują – o dyskusji na najwyższych szczeblach władz ChRL na temat polityki wobec „mniejszości etnicznych”.
środa, 26 sierpnia 2009
Wróg potajemnie zabrał inteligentnego, mądrego, dzielnego brata z Krainy Śniegu. Nazywa się Taszi, innym razem Therang. Od 26 lipca nie ma po nim śladu – jak po ptaku, który sfrunął ze skały.
wtorek, 25 sierpnia 2009
Według niezależnych źródeł sąd ludowy okręgu Maczen (chiń. Maqin) prefektury Golog (chiń. Guoluo) prowincji Qinghai 13 sierpnia skazał ośmiu Tybetańczyków na kary od sześciu miesięcy do siedmiu lat więzienia.
poniedziałek, 24 sierpnia 2009
Wielu sądzi, że mniejszościom etnicznym w Chinach, choćby Tybetańczykom i Ujgurom, przysługują szczególne przywileje, składające się na tak zwaną politykę „trzech ograniczeń i jednej wyrozumiałości” (mniej aresztowań, mniej wyroków, mniej kar śmierci oraz łagodniejsze traktowanie).
sobota, 22 sierpnia 2009
Tybetańskiej źródła informują o skazaniu trzech mnichów z klasztoru Sera,
piątek, 21 sierpnia 2009
czwartek, 20 sierpnia 2009
Siedemnastego lipca agenci pekińskiego Biura Spraw Cywilnych zamknęli siedzibę lokalnej organizacji pozarządowej o nazwie Otwarta Inicjatywa Konstytucyjna. Była ona przede wszystkim miejscem spotkań raczkującego ruchu „prawników od praw”, do którego należałem. Nie ma nas zbyt wielu. W Chinach pracuje sto czterdzieści tysięcy adwokatów, ale ledwie kilkudziesięciu zajmuje się prawami obywatelskimi.
środa, 19 sierpnia 2009
Miesiąc temu władze skazały dwóch kolejnych mnichów z Labrangu za udział w zeszłorocznych protestach. Zapłacili straszliwą cenę, kary były drakońskie: Cultrim Gjaco – dożywocie, Diki Gjaco – piętnaście lat więzienia. Ofiar jest jednak znacznie więcej. Wielu Tybetańczyków wciąż gnije w aresztach, czekając na potajemne procesy. W okręgu Dzomda prefektury Czamdo sześciu duchownych usłyszało właśnie wyroki od dwunastu do piętnastu lat więzienia.
wtorek, 18 sierpnia 2009
W 1995 roku naszą szkołę odwiedził Ling-la, ówczesny wicedyrektor departamentu edukacji. Wskazał palcem osiem pomyślnych symboli wymalowanych nad drzwiami i wycedził: „To szlaczek religijny”, besztając dyrektora i nauczycieli. „Ich miejsce jest na klasztornym murze, nie w socjalistycznej szkole”, rzucił na koniec. Próbował z nim dyskutować jeden z naszych wykładowców tybetańskiego, ale zamiast argumentów otrzymał policzek.
 
1 , 2 , 3
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org