Kategorie: Wszystkie | Akcje | Artykuły | Audycje | Chiny | Internet | Olimpiada | Prawa człowieka | Tybet | Wideo
RSS
środa, 30 września 2009
Władze chińskie przygotowują się do obchodów przypadającej 1 października sześćdziesiątej rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej, wprowadzając nowe restrykcje, które zakłócają praktyki religijne i utrudniające podróżowanie w Tybetańskim Regionie Autonomicznym oraz w innych prowincjach zamieszkiwanych przez Tybetańczyków.
wtorek, 29 września 2009
Przed dwoma dniami pani minister sprawiedliwości Wu Qiying wygłosiła pogadankę o pracy adwokatów. Przede wszystkim szło jej o to, że mają oni „akcentować politykę, uwzględniać sytuację ogólną, zachowywać dyscyplinę i być posłuszni partii”.
czwartek, 24 września 2009
Władze chińskie ponownie zamknęły Tybetański Region Autonomiczny dla zagranicznych turystów. Zakaz ma obowiązywać do 8 października i jest związany z obchodami sześćdziesiątej rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej. Z tej okazji w stolicy Chin wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa – jeszcze ostrzejsze niż w czasie zeszłorocznych Igrzysk Olimpijskich.
poniedziałek, 21 września 2009
Według tybetańskich źródeł 16 września doszło do niepodległościowego protestu w trakcie plenerowego koncertu w okręgu Nangczen (chiń. Nangqian) prefektury Juszu (chiń. Yushu) prowincji Qinghai.
piątek, 18 września 2009
Zdarza mi się, choć bardzo rzadko, chcieć być młodszym. Temu głupiemu uczuciu towarzyszy zwykle koktajl nostalgii i żalu. Wzięło mnie znowu, gdy oglądałem w herbaciarni teledysk tybetańskiego zespołu Judruk do piosenki Milam. Chciałbym to zobaczyć jako chłopak. Chciałbym mieć szansę bycia cool i bycia Tybetańczykiem, kiedy zaczynałem studiować w Pekinie.
poniedziałek, 14 września 2009
Sekretarz partii Tybetańskiego Regionu Autonomicznego Zhang Qingli ogłosił kampanię „mocnego uderzenia” (chiń. yanda), która ma zagwarantować „spokój i stabilizację” w trakcie przygotowań do obchodów przypadającej 1 października sześćdziesiątej rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej.
piątek, 11 września 2009
Według tybetańskich źródeł w połowie sierpnia zmarł na skutek tortur Ngałang Łopel (imię świeckie: Kalden), mnich lhaskiego klasztoru Sera. Władze nie wydały zwłok krewnym.
poniedziałek, 07 września 2009
4 czerwca 1989 roku w stolicy Chińskiej Republiki Ludowej dokonano masakry. Jej ogrom zaszokował świat. Nikt nie wie dokładnie, ilu niewinnych ludzi straciło życie. Według rządu nawet nie dwustu, lecz wielu Chińczyków wierzy, że wyrżnięto trzy tysiące studentów i mieszkańców miasta. Nie widziałem mordu na Tiananmen. Byłem w domu, w Fulingu, górskim miasteczku słynącym z marynowanej rzepy w plasterkach. Kiedy się dowiedziałem, wpadłem w szał i napisałem „Masakrę” ku czci ofiar brutalności rządu. Z pomocą kanadyjskiego znajomego nagrałem poemat na stary, bezzębny magnetofon kasetowy. Przyglądała mi się moja żona Axia.
piątek, 04 września 2009
Rozmawiałem z Dalajlamą w Dharamsali 25 czerwca 2009 roku. Po raz kolejny powtórzył z naciskiem, że nie zabiega o niepodległość, tłumacząc to w ten sposób:
czwartek, 03 września 2009
Według tybetańskich źródeł w okręgu Serszul (chiń. Shiqu) prefektury Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan zatrzymano dwudziestu Tybetańczyków, w tym dwóch nieletnich, za udział w symbolicznym proteście.
 
1 , 2
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org