Kategorie: Wszystkie | Akcje | Artykuły | Audycje | Chiny | Internet | Olimpiada | Prawa człowieka | Tybet | Wideo
RSS
piątek, 31 października 2008
Władze chińskie aresztowały nastolatka i poszukują dwóch innych w związku z wybuchem w elektrowni w Markhamie (chiń. Mangkang), w prefekturze Czamdo (Changdu) Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.
Według niezależnych tybetańskich źródeł 18 października odebrał sobie życie siedemnastoletni Lhundrub, uczeń szkoły średniej z Czency (chiń. Jianza) w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Malho (Huangnan) prowincji Qinghai.
czwartek, 30 października 2008
W maju tego roku Robert Barnett, ekspert od współczesnego Tybetu z Uniwersytetu Columbia, stwierdził, że chiński intelektualista Wang Lixiong jako jedyny przewidział marcowe rozruchy w Lhasie i falę niepokojów w całym regionie: „W 1998 roku Wang napisał, że Tybetańczykom, materialnie, żyje się lepiej niż kiedykolwiek. Nie oznacza to jednak, że darzą zaufaniem partię komunistyczną. Wręcz przeciwnie, coraz więcej osób zwraca się ku Dalajlamie. Obecna stabilizacja jest iluzoryczna. Nadejdzie dzień, w którym na ulice wyjdzie znacznie więcej ludzi niż w czasie powstań w 1987 i 1989 roku”.

Wysłannicy Jego Świątobliwości Dalajlamy kasur Lodi Gjalcen Gjari i Kelsang Gjalcen oraz towarzyszący im trzej wysocy rangą asystenci wyjechali do Pekinu na ósmą rundę rozmów z przedstawicielami chińskich władz.

Wizyta jest kontynuacją siódmej rundy kontaktów i potrwa około tygodnia.

Wysłannicy otrzymali ostatnie instrukcje od kalona tipy, profesora Samdonga Rinpocze w New Delhi.

 

Źródło: Centralna Administracja Tybetańska (na wychodźstwie)

08:57, adam.koziel
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 października 2008
Do tej pory szliśmy ustaloną ścieżką. W marcu Tybetańczycy z każdego zakątka naszego kraju odważnie i jednoznacznie zamanifestowali swoje głębokie oburzenie i żal. Nie tylko prości ludzie, ale także członkowie partii, urzędnicy, studenci – nawet z Uniwersytetu Narodowości w Pekinie. Bez różnicy – mężczyźni i kobiety, świeccy i duchowni – wszyscy dali wyraz swemu oburzeniu.
poniedziałek, 27 października 2008
Mieszkańcy Lhasy są uzależnieni od słodkiej herbaty, a stołecznych herbaciarni po prostu nie da się zliczyć. Nie mam pojęcia ilu Tybetańczyków, od berbeci po staruszków, zasiada codziennie w szykownych przybytkach, takich jak Dzetro, Rewolucja, Gangdziong czy Lukcang. Swoje herbaciarnie mają również klasztory; przed marcem wypełniał je tłum pielgrzymów i mnichów. W każdej kręcili się też żebracy, czekając na drobne.
czwartek, 23 października 2008
W czwartek 23 października o godz. 16 w Sali im. Brudzińskiego, w Pałacu Kazimierzowskim na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się otwarte spotkanie z przewodniczącym i wiceprzewodniczącym organizacji byłych tybetańskich więźniów politycznych Gu-Czu-Sum (w Dharamsali): mnichem buddyjskim Ngałangiem Łobarem i Ceringiem Phurbu, którzy przyjechali do Polski na zaproszenie parlamentarnego Zespołu ds. Tybetu.
12:11, adam.koziel
Link Komentarze (1) »
wtorek, 21 października 2008
Tybetańscy urzędnicy z prowincji Gansu starli się z żołnierzami i policją. Według lokalnych źródeł ciężkie obrażenia odnieśli żołnierz i policjant; zatrzymano 18 Tybetańczyków. Incydent świadczy o napięciu, jakie utrzymuje się w Tybecie od czasu marcowych protestów przeciwko chińskim rządom.
wtorek, 14 października 2008
Pośredni Sąd Ludowy prefektury Czamdo (chiń. Changdu) skazał ośmiu tybetańskich mnichów na kary od pięciu lat więzienia do dożywocia za podłożenie ładunku wybuchowego przed budynkiem rządowym w miasteczku Gjanbe (chiń. Xiangpi). Do zamachu doszło podczas fali marcowych protestów.
poniedziałek, 13 października 2008
„Nauczanie patriotyzmu” to wielkie, długofalowe przedsięwzięcie. Badając jego historię w Tybecie, musimy cofnąć się do pokolenia moich rodziców. Mam książkę o Siedemnastopunktowej Ugodzie opublikowaną w Pekinie w 1951 roku – dwie wersje językowe, tybetańska i chińska, czerwona, skórzana oprawa. Zaczyna się tak: „Tybetańska nacja jest jedną z narodowości o długiej historii w granicach Chin”. Ów pierwszy strumyczek „edukacji patriotycznej” zrodził wielkie fale, przetaczające się przez serca i umysły co najmniej trzech pokoleń Tybetańczyków.
 
1 , 2
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org