Kategorie: Wszystkie | Akcje | Artykuły | Audycje | Chiny | Internet | Olimpiada | Prawa człowieka | Tybet | Wideo
RSS
czwartek, 29 października 2009
Powiadają, że uderzenie skrzydeł motyla może spowodować trzęsienie ziemi na drugim końcu świata, lecz jak sięgam pamięcią, ślady burzy na Wall Street nigdy dotąd nie dotarły na lhaski Barkhor. Na dobre czy złe – tym razem będzie zapewne inaczej.
środa, 28 października 2009
Setki Tybetańczyków protestują w chińskich miastach przeciwko oszustwu, którego miała się dopuścić, tworząc piramidę finansową, zajmująca się „produktami zdrowotnymi” firma TIENS. Przedstawiciele poszkodowanych, którzy przed siedzibą koncernu w mieście Tianjin domagają się zwrotu poniesionych kosztów, twierdzą, że tybetańskim inwestorom obiecano krociowe zyski, ale nie dostali nawet grosza. Ci, którym zgodnie z zaleceniami firmy udało się zwerbować innych, czują się dodatkowo winni wobec oszukanych krewnych i przyjaciół. Władze Tianjinu i przedstawiciele TIENS odmawiają komentarza.
wtorek, 27 października 2009
Ma Zhaoxu, rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, potwierdził dziś doniesienia o straceniu dwóch Tybetańczyków w Lhasie. Nie podał ich imion. Według Ma „wszystko odbyło się zgodnie z prawem”. Podczas procesu skazani mogli „dać wyraz swoim poglądom za pośrednictwem adwokatów” oraz „korzystali z tłumaczy”.
Chińska policja z miasta Ormos w Mongolii Wewnętrznej 3 października zatrzymała dyrektora tybetańskiej akademii medycznej przed przedstawicielstwem Organizacji Narodów Zjednoczonych w stolicy sąsiedniej, niepodległej Republiki Mongolskiej. Trzydziestopięcioletni Batzangaa, obywatel ChRL, z pochodzenia Mongoł, jest założycielem sieci ośrodków tradycyjnej medycyny tybetańsko-mongolskiej.
poniedziałek, 26 października 2009
W niektórych regionach wschodniego Tybetu chłopi i koczownicy kontynuują wiosenny protest polegający na „bojkotowaniu pól”, czyli nieuprawianiu własnej ziemi.
czwartek, 22 października 2009
Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji (TCHRD) uzyskało potwierdzenie informacji o straceniu w Lhasie nie trojga, a czworga uczestników zeszłorocznych protestów: Lobsanga Gjalcena, Lojaka, Penkji oraz „mężczyzny z Ramocze”. Egzekucje wykonano 20 października o godzinie jedenastej.
środa, 21 października 2009
Gu Czu Sum, działające w Indiach stowarzyszenie tybetańskich byłych więźniów politycznych, powołując się na „wiarygodne źródło”, informuje, że wczoraj przed południem stracono w Lhasie troje uczestników zeszłorocznych protestów: kobietę ze stołecznego okręgu Njemo (chiń. Nimu) oraz dwóch mężczyzn: Lobsanga Tenzina z Lhasy i Amdo Ngabę.
Według niezależnych tybetańskich źródeł sąd ludowy w Chengdu skazał na kary więzienia trzech mnichów z okręgu Draggo (chiń. Luhuo) prefektury Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan.
poniedziałek, 19 października 2009
Według niezależnych tybetańskich źródeł 1 października aresztowano trzech dwudziestokilkuletnich Tybetańczyków w okręgu Sog (chiń. Suo) prefektury Nagczu (chiń. Naqu).
środa, 14 października 2009
Alai, pisarz cieszący się pewną popularnością w ChRL, dorastał w środowisku zdominowanym przez kulturę chińską; jego pisanina budzi zainteresowanie z powodu doboru tematów, które sam, z prostoduszną egzaltacją, nazywa „transformacją społeczeństwa tybetańskiego” i „zrywaniem maski tajemniczości” na użytek czytelników niemających pojęcia o naszym kraju. Może z tego wyżyć dzięki swemu teatralnemu „Tybetowi” oraz chińskim wielbicielom – dwóm czynnikom, z których zbudowany jest jego rynek.
 
1 , 2
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org