Kategorie: Wszystkie | Akcje | Artykuły | Audycje | Chiny | Internet | Olimpiada | Prawa człowieka | Tybet | Wideo
RSS
piątek, 27 sierpnia 2010
Co najmniej cztery osoby zostały zabite, gdy 17 sierpnia funkcjonariusze policji otworzyli ogień do grupy Tybetańczyków protestujących przed budynkami rządowymi przeciwko rozbudowie kopalni w okręgu Paljul (chiń. Baiyu) prefektury Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan. Według tybetańskiego uchodźcy, który rozmawiał z krewnymi mieszkającymi w tym regionie, rannych zostało trzydzieści osób. „Najbardziej poszkodowanych przewieziono do szpitala w Chengdu. Dwóch jest w bardzo ciężkim stanie”.
czwartek, 26 sierpnia 2010
Tybetańskie źródła informują, że 26 czerwca, po trzydniowym procesie, Pośredni Sąd Ludowy w Lhasie skazał na karę dożywotniego więzienia Dordże Tasziego – najbogatszego Tybetańczyka, którego wcześniej władze wielokrotnie nagradzały i uznawały „za jednego z dziesięciu najwybitniejszych młodych ludzi” (z tego powodu wielu rodaków nie miało o nim najlepszego zdania). Jego starszego brata, Dordże Cetena, skazano na sześć lat więzienia.
Według tybetańskich źródeł emigracyjnych 18 sierpnia funkcjonariusze chińskiej policji otworzyli ogień do tybetańskich demonstrantów w Paljulu (chiń. Baiyu), w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan. Trzy osoby miały zginąć na miejscu, około trzydziestu jest rannych.
„To właśnie nam zrobili.
Kalsang Tsultrim, autor głośnego wideo w 2009 roku, został zatrzymany w dniu 7 lipca 2010 r. Dzoge County w prowincji Syczuan. Pomimo zapytań członków rodziny, urzędnicy nie udzielili odpowiedzi na temat powodów jego aresztowania.

11:12, program.tybetanski
Link Dodaj komentarz »
Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) zorganizowało dwudniowe spotkanie przedstawicieli Biur Bezpieczeństwa Publicznego z etnicznie tybetańskich obszarów dzisiejszych Chin, obejmujących „Tybetański Region Autonomiczny” (TRA) oraz cztery sąsiadujące prowincje.

11:10, program.tybetanski
Link Dodaj komentarz »
W połowie lipca władze chińskie wydaliły siedemnastu mnichów z klasztoru Rongpo w prefekturze Nagczu (chiń. Naqu). Duchowni błagali, żeby zwolnić ich z obowiązku uczestniczenia w kampanii edukacji patriotycznej i związanego z tym lżenia Dalajlamy.
środa, 25 sierpnia 2010
Według chińskich i tybetańskich analityków jedną z przyczyn tragicznych osuwisk, które 7 sierpnia zabiły ponad tysiąc osób w okręgu Drugczu (chiń. Zhouqu) prefektury Kanlho (chiń. Gannan) w prowincji Gansu, jest działalność człowieka. Kłóci się z to oświadczeniem władz lokalnych, utrzymujących, że tereny te zdestabilizowało trzęsienie ziemi w Sichuanie w 2008 roku.
czwartek, 19 sierpnia 2010
Według niezależnych źródeł w okręgu Dzomda (chiń. Jiangda) prefektury Czamdo (chiń. Changdu) skazano dwóch tybetańskich chłopów,
środa, 18 sierpnia 2010
Tybetańczycy z Juszu (chiń. Yushu) w prowincji Qinghai protestują na ruinach domów zniszczonych podczas tragicznego trzęsienia ziemi przeciwko planom władz. Według Hana z Kjegudo (chiń. Jiegu) mieszkańcy miasta rozbili namioty, by zablokować usuwanie gruzów i oczyszczanie terenu. „Zaczęli tu przysyłać urzędników 24 lipca – mówi inne chińskie źródło. – Po sześciu dniach pracy ideologicznej i podpisaniu dokumentów mieli wejść z maszynami 1 sierpnia niezależnie od stanowiska Tybetańczyków”.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 74
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org