Akcje

czwartek, 04 marca 2010
10 marca – w 51 rocznicę wybuchu tybetańskiego powstania narodowego, w 70 miastach Polski odbędzie się inauguracja międzynarodowej kampanii ‘Tybetańscy Bohaterowie’. W ponad 35 miastach odbędą się otwarte wydarzenia związane z prezentacją wystawy, prezentującej wizerunki 10 tybetańskich więźniów politycznych. Wystawy i działania edukacyjne odbędą się także w ponad 40 szkołach w całej Polsce.

02:00, program.tybetanski , Akcje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 09 marca 2009
Są z nami: Cieszyn, Częstochowa, Bełchatów, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Gniezno, Gorzów Wlkp, Grodków, Hajnówka, Jelenia Góra, Katowice, Kraków, Krasnystaw, Lublin, Łódź, Opole, Poznań, Pszczyna, Siedlce, Trójmiasto, Tychy, Warszawa, Wrocław, Żywiec. Dołącz do nas!

01:22, program.tybetanski , Akcje
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 23 lutego 2009
wtorek, 27 stycznia 2009
20 stycznia Pema Tsepak, 24-letni Tybetańczyk z Czamdo we wschodnim Tybecie został aresztowany za udział w pokojowym proteście z tybetańską flagą. Pema Tsepak zmarł dwa dni później w wyniku obrażeń – bicia i tortur w czasie kiedy był aresztowany.

Wyślij list do chińskich władz wyrażając potępiając zabijanie Tybetańczyków i domagając się uwolnienia pozostałych aresztowanych w Czamdo!

http://actionnetwork.org/campaign/pematsepak

21:36, program.tybetanski , Akcje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 24 sierpnia 2008

 

23 sierpnia 2008. W noc przed zakończeniem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w ponad 30 krajach i przed ponad dwudziestoma chińskimi placówkami dyplomatycznymi, o godzinie 21 zapłonęły świece dla Tybetu. Masowe i publiczne zapalenie świec ma pokazać międzynarodową solidarność w działaniach na rzecz Tybetu, które nie ustaną wraz zakończeniem Igrzysk w Pekinie.

W Polsce świece zapłonęły pod Ambasadą Chin w Warszawie, gdzie z ponad 300 zniczy ułożono napis WOLNY TYBET. Świece zapalono także w Białymstoku i Wrocławiu.

Zapalenie zniczy było częścią międzynarodowej kampanii Candles for Tibet (www.candle4tibet.org).

Największe organizacje broniące praw człowieka w swoich ostatnich raportach przyznały, że Olimpiada w Pekinie nie przyniosła zapowiadanej poprawy sytuacji praw człowieka – a wręcz odwrotnie – przyczyniła się do pogłębienia kryzysu.

Ani rząd Chińskiej Republiki Ludowej, ani Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie uczyniły nic, aby poprawić sytuację w Tybecie, która pozostaje napięta, a Tybetańczycy obawiają się zwiększenia prześladowań wraz zakończeniem Igrzysk.

09:36, program.tybetanski , Akcje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 sierpnia 2008
W sobotę 23 sierpnia o godzinie 21:00 w wielu miejscach na świecie zapłoną świece dla Tybetu na znak, że świat będzie pamiętać o dramacie Tybetańczyków także po zakończeniu Igrzysk w Pekinie. Świece zapłoną także w Warszawie przed chińską ambasadą, we Wrocławiu na Placu Dominikańskim i w Białymstoku przed Ratuszem.

W Warszawie pod Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej przy ul. Bonifraterskiej, z kilkuset świec zostanie ułożony napis TYBET. We Wrocławiu osoby chcące wyrazić swoją pamięć o Tybetańczykach spotkają się przy pomniku ofiar z Placu Tiananmen na Placu Dominikańskim. W Białymstoku świece zapłoną przed Ratuszem, a od godziny 20:00 każdy będzie mógł sobie zrobić zdjęcie z Ying Ying, tybetańską antylopą, jedną z olimpijskich maskotek.

Tego dnia świece zapłoną pod ambasadami Chińskiej Republiki Ludowej, oraz innych publicznych miejscach, w co najmniej 33 państwach na świecie. Lista miejsc, gdzie odbędą się protesty dostępna jest na stronie: http://www.candle4tibet.org/en/august23

Olimpiada w Pekinie przyniosła pogorszenie sytuacji praw człowieka w Tybecie, którego wiele regionów nadal pozostaje odciętych od świata. W Tybecie wciąż dochodzi do aresztowań, przewiduje się, że w okresie po Igrzyskach będą zapadać ciężkie wyroki na osoby w pokojowy sposób domagające się niepodległości Tybetu i przestrzegania praw człowieka. Chiny planują także ogromne projekty przesiedlania ludności na tereny Tybetu i rozbudowę linii kolejowej służącej eksploatacji tybetańskich zasobów naturalnych.

W czasie trwania Igrzysk władze chińskie uniemożliwiały pracę dziennikarzom tybetańskiego pochodzenia, zagraniczne rozgłośnie nadające na teren Chin i Tybetu są stale zagłuszane, aresztowani zostali dziennikarze dokumentujący protybetańskie protesty w Pekinie.
23:15, program.tybetanski , Akcje
Link Komentarze (6) »
środa, 20 sierpnia 2008
Pekin. Pięcioro protybetańskich aktywistów rozpostarło w pekińskim Parku Olimpijskim transparent z napisem „Wolny Tybet” w językach angielskim i chińskim, utworzonym przy pomocy jasnych niebieskich lampek diodowych. Ochrona zatrzymała wszystkich pięcioro po tym, jak na około 20 sekund rozwiesili transparent o 23:48 we wtorek, 19. sierpnia. Ich obecnie miejsce pobytu pozostaje nieznane.

10:14, program.tybetanski , Akcje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 19 sierpnia 2008

W piątek 22 sierpnia na zakopiańskich Krupówkach (okolice „oczka wodnego”) stanie plenerowa wystawa fotografii „Górale dla Tybetu” autorstwa Bartka Solika, fotografa Kolektywu Fotografów VISAVIS.PL.

To część projektu realizowanego na przełomie maja i czerwca w Indiach i Nepalu. Bartek Solik oraz dziennikarz Bartek Dobroch podróżowali śladami tybetańskich uchodźców. Otwarcie wystawy zaplanowane jest na godzinę 16.00.

Przy ekspozycji zbiorą się podhalańscy górale, którzy przed godziną 17.00 przejdą na Równię Krupową gdzie stoi namiot XL Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Zakopane 2008.

Około godziny 17.00 na Równię Krupową przyleci śmigłowiec „Sokół” Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (godzina przylotu może ulec zmianie jeśli w górach trwać będzie akcja ratunkowa z udziałem śmigłowca). Maszyna zatoczy kolo nad Równią i obniży lot w miejscu, gdzie czekać będą górale.

Z pokładu śmigłowca opuszczony zostanie ratownik TOPR, który od górali odbierze flagę Tybetu. Następnie flaga zostanie przetransportowana na pokładzie śmigłowca do schroniska górskiego ZHP „Głodówka” nieopodal Bukowiny Tatrzańskiej. Śmigłowiec obniży lot nad polaną skąd roztacza się widok na Tatry, a ratownik przekaże flagę harcerzom. Ci rozpalą watrę przy schronisku, a flaga zawiśnie nad sceną przy budynku.

Wieczorem przy schronisku zaplanowane jest spotkanie z autorami projektu „Górale dla Tybetu”, którym towarzyszyć będą harcerze z różnych krajów Europy. Flaga powiewać będzie do końca trwania festiwalu i zostanie zdjęta w ostatni dzień IV Spotkań z Filmem Górskim (15 września).

22:25, tybetwatch , Akcje
Link Komentarze (1) »
środa, 13 sierpnia 2008

Dorzucę trzy fotki z dzisiejszego protestu.

 

REUTERS/Nir Elias (CHINA)

 

REUTERS/Nir Elias (CHINA)

 

REUTERS/Nir Elias (CHINA)
 

11:37, jerzy.gumowski , Akcje
Link Dodaj komentarz »

 

Dzisiaj o 12:30, pięcioro działaczy na rzecz Tybetu zablokowało rowerami główne wejście do Parku Chińskiej Kultury Etnicznej, przy południowym krańcu Parku olimpijskiego. Najważniejszą część parku stanowi wystawa sztuki tybetańskiej. Ubrani w koszulki z napisem „Wolny Tybet”, protestujący i rozwinęli transparent „Tybetańczycy umierają za wolność”. Szósta osoba, kobieta japońsko-tybetańskiego pochodzenia, informowała o celach protestu i sytuacji w Tybecie. Dwóch innych działaczy rozwiesiło na pobliskiej kładce dla pieszych transparent z hasłem „Wolny Tybet”.

Protestujący na kładce zostali natychmiast zatrzymani przez służby bezpieczeństwa. Sześć osób przed parkiem zatrzymano pięć minut później. W proteście uczestniczyli: Pema Yoko (25) – kobieta pochodzenia tybetańsko-japońskiego, mieszkająca w Wielkiej Brytanii; Amerykanie: Tom Cohen (41), Martin Thomas (36), Jennifer Kirby (30), Jene DeSpain (31), James Brady (41), Bani Campozano (20) oraz Jonathan Fox (29). Brak informacji o ich obecnym miejscu pobytu.

Budowa Parku Chińskiej Kultury Etnicznej zaczęto w 1992 r., kiedy Pekin rozpoczął starania o organizację Olimpiady. Priorytetem propagandy chińskiego rządu przed Igrzyskami jest pokazanie harmonii panującej miedzy Chińczykami Han i Tybetańczykami oraz innymi mniejszościami narodowymi. Park Kultury jest narzędziem służącym do przekonania obywateli Chin i całego świata o legalności chińskich rządów w Tybecie.

”Chiński rząd podczas igrzysk Olimpijskich aktywnie prowadzi akcję propagandową, mającą na celu pokazanie, że Tybet od zawsze był częścią Chin a Tybetańczycy są szczęśliwi pod chińskimi rządami. Niestety rzeczywistość jest inna.” – powiedziała Lhadon Tethong, dyrektor wykonawczy Students for a Free Tibet. „Podczas gdy w Pekinie pokazuje się tybetańskie pieśni i tańce, w Tybecie nasza kultura jest niszczona, a Tybetańczycy są siłą powstrzymywani przed mówieniem o prześladowaniach przez chińskie władze.”

Częścią represji jest dramatyczny wzrost wojska we wschodnim Tybecie. Dwie tybetańskie kobiety zostały postrzelone w zeszłą sobotę, 9 sierpnia, w Ngawa we wschodnim Tybecie (chiń.: Aba, prowincja Syczuan). Obie kobiety przebywają obecnie w Publicznym Szpitalu Okręgu Ngawa. Od 3 sierpnia, ilość wojsk stacjonujących w mieście i jego okolicach zwiększyła się z 2.000 do 10.000 w samym mieście. 16 marca chińskie siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do tłumu pokojowo protestujących w Ngawa Tybetańczyków, zabijając, wg relacji naocznych świadków, przynajmniej 13 osób.
10:21, program.tybetanski , Akcje
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org