Kategorie: Wszystkie | Akcje | Artykuły | Audycje | Chiny | Internet | Olimpiada | Prawa człowieka | Tybet | Wideo
RSS

Olimpiada

niedziela, 24 sierpnia 2008
Londyn/Pekin – List wysłany dzisiaj do Przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Jacquesa Rogge, ponownie prosi o pomoc w uwolnieniu Dhondupa Wangczen i Goloka Dzigme, dwóch tybetańskich filmowców, którzy nagrali dokumentalny film „Leaving Fear Behind” („Poza strachem”)*. Apel poparły tysiące osób z całego świata. Dotychczas nie ma żadnej odpowiedzi od MKOl w tej kwestii.
piątek, 08 sierpnia 2008

Ponieważ bojkotuję igrzyska, byłem pod ambasadą Chin w Warszawie. Było super!!!

Komuna Otwock - jak zawsze znakomita, bębniarze wspaniali a cała reszta to bliscy mi ludzie.

Dzięki wszystkim!!!!

Zobacz: Tybetańskie flagi przed ambasadą Chin

A to pracownicy ambasady, wszyscy się z nich śmiali.

 

”Dzisiejszą ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie uświetnią władcy wolnego świata z prezydentem USA na czele. To będzie dzień triumfu komunistycznych Chin. A więc czy warto było protestować?” - pyta dziś w Gazecie Ewa Siedlecka.

I dodaje:  ”Nie jestem kibicem, więc nieoglądanie igrzysk nic mnie nie będzie kosztowało. Z całej imprezy najbardziej interesuje mnie to, którzy sportowcy odważą się na gest sprzeciwu. A jeśli spotkają ich za to represje, to czy inni sportowcy okażą im solidarność.

Takie gesty sprzeciwu i solidarności - jeśli będą - zapiszą się w historii olimpizmu trwalej niż pamięć o zdobywcach medali.

Nie zmienią Chin, nie obronią Tybetańczyków, Ujgurów, członków Falun Gong, ale dadzą świadectwo wartościom. I to jest najważniejsze”.


Innego zdanie jest Roman Imielski: ”Dla mnie wyłączenie telewizora niebezpiecznie zahacza o hipokryzję” - pisze. ”Igrzyska to wielki biznes, na którym MKOl, sponsorzy i telewizje zarabiają miliardy. Szczytne ideały szczytnymi ideałami, a wszystkim rządzi proste prawo ekonomii.

I to ono spowodowało, że igrzyska 2008 r. dostał Pekin, stolica państwa mającego 1,6 mld ludności i ogromny rynek zbytu. Kraju, który dostarcza tanią siłę roboczej w każdej ilości. I to biznes zdecydował, że olimpiadę zimową w 2014 r. zorganizuje Soczi, choć przecież Rosja jest na bakier z prawami człowieka - jeszcze niedawno krwawo pacyfikowała Czeczenię.

Niech świat nie przestaje naciskać Chiny czy Rosję, by respektowały prawa człowieka i się demokratyzowały. Ale niech to robi równie mocno w każdym roku, a nie tylko olimpijskim”.

Warto angazować się w protesty? Oglądacie rozpoczęcie? 

12:53, tybetwatch , Olimpiada
Link Komentarze (52) »
środa, 06 sierpnia 2008

Zatrzymani to działacze organizacji "Studenci dla Wolnego Tybetu": 24-letni Ian Thom z Edynburga, 34-letni Phill Bartell z New Jersey, 24-letnia Lucy Fairbrother z Londynu i 32-letni Tirian Mink z Oregonu. Wszyscy przebywali w Pekinie legalnie - na wizach turystycznech.

Jak podaje "The Times", Ian Thom i Phill Bartell wspięli się na słup stojący tuż obok stadionu olimpijskiego i rozwiesili transparent z napisem: "One World, One Dream: Free Tibet". Pół godziny później na miejscu pojawiła się policja. Sprowadzono wozy strażackie. Jak zapewnił w rozmowie z "The Times" Lhadon Tethong z organizacji "Studenci dla Wolnego Tybetu", działacze sami zeszli na dół.

Po godzinie od rozpoczęcia protestu, Thom, Bartel oraz Lucy Fairbrother i Tirian Mink, którzy  przygotowywali akcję i byli na mjejscu.

- Zorganizowaliśmu tę akcję, by podkreślić, że chiński rząd wykorzystuje igrzyska olimpijskie w Pekinie jako narzędzie propagandy - by wybielic swój wizerunek, odwrócić uwagę od łamania praw człowieka w Tybecie - powiedział tuż przed zatrzymaniem Ian Thom cytowany przez "The Times".

Nie wiadomo, gdzie przebywaja zatrzymani. - Nie mamy z nimi żadnego kontaktu, ich telefony są wyłączone - powiedziała Lhadon Tethong szefowa organizacji "Studenci dla Wolnego Tybetu".

Fot. HO REUTERS

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

11:53, martyna-majchrzak , Olimpiada
Link Komentarze (1) »
czwartek, 31 lipca 2008

 

A przynajmniej nie w pełnym wymiarze. Wczoraj Reporterzy bez Granic podali, że rząd chiński ocenzurował internet i ponad 20 tys. zagranicznych korespondentów relacjonujących przebieg olimpiady nie będzie mogło obejrzeć niektórych stron w sieci. O jakie strony chodzi? Nie trudno zgadnąć. Są to m.in. internetowe serwisy: Amnesty International, Reporterów bez Granic i BBC w wersji chińskiej.

 

Dzisiaj chiński rząd potwierdził te informacje. Zaznaczono także, że jest to decyzja ostateczna i nieodwołalna. - Tylko niektóre strony zostały zablokowane głównie dlatego, że naruszają one prawo - oświadczył Sun Weide, rzecznik komitetu organizacyjnego igrzysk olimpijskich w Pekinie. - Mamy nadzieję, że zagraniczne media uszanują chińskie prawa i regulacje.

Fot. Eugene Hoshiko AP

 

10:43, martyna-majchrzak , Olimpiada
Link Dodaj komentarz »
środa, 30 lipca 2008

Wczoraj, na 10 dni przed rozpoczęciem Igrzysk, Amnesty Internetional ogłosiło raport na temat łamania praw człowieka w Chinach. Władze chińskie nie spełniły obietnic dotyczących praw człowieka i zdradziły podstawowe wartości olimpijskie - uznali autorzy raportu.


- Prześladując i karząc tych, którzy otwarcie opowiadają się za poszanowaniem praw człowieka, władze chińskie złamały zobowiązania, jakie złożyły w przededniu otrzymania prawa organizowania igrzysk siedem lat temu - powiedziała Roseann Rife, zastępca Dyrektora Amnesty International ds. Azji i Pacyfiku na konferencji prasowej w Hong Kongu.

- Aby igrzyska przebiegły zgodnie z zasadami Karty Olimpijskiej, władze Chin powinny uwolnić wszystkich więźniów politycznych, zezwolić krajowym i zagranicznym dziennikarzom na swobodne relacjonowanie przebiegu igrzysk oraz zmierzać w kierunku zniesienia kary śmierci - wyliczają działacze Amnesty International.


Czytaj więcej na stronie Amesty Internetional

 

Aktywista Amnesty International podczas demonstracji przeciwko łamaniu praw człowieka w Pekinie

Fot. FRANCOIS MORI AP

17:11, martyna-majchrzak , Olimpiada
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 14 lipca 2008
Za PAP: Jak podały media pekińskie, cytowane przez agencję Kyodo, zgodnie z wprowadzanym przez władze kodeksem kibica, oprócz wszelkiego rodzaju broni, zapalniczek, parasoli itp. na imprezy nie będzie można wnosić także flag państw, nieuczestniczących w igrzyskach oraz "jakichkolwiek flag, haseł, plakatów czy broszur".
14:25, tybetwatch , Olimpiada
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 kwietnia 2008

 Mam wrażenie , że ten postrzelony w klatke piersiową uciekinier zaczyna być dobrym symbolem pekińskiej olimpiady.

 

 

 

11:08, jerzy.gumowski , Olimpiada
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 15 kwietnia 2008
Krzysztof Hołowczyc zrezygnował w udziału w polskiej sztafecie olimpijskiej Pekin 2008. Wcześniej taką samą decyzję podjęli: Reni Jusis i Paweł Małaszyński.

Czytaj oświadczenie Krzysztofa Hołowczyca>>

piątek, 11 kwietnia 2008

 

Jak informuje miesięcznik Press, Krzysztof Hołowczyc promuje jedną z wersji telefonu biznesowego Samsung i780 (Samsung Electronics Polska). Koncern Samsung jest sponsoerm sztafety olimpijskiej).

Press :

Telefon jest reklamowany w dwóch wersjach: jako model podstawowy i w wersji Navi z systemem GPS i nawigacją głosową. Twarzą i głosem marki AutoMapa jest Krzysztof Hołowczyc.

Działania obejmują prasę (pisma lifestylowe, branżowe, tygodniki społeczno-polityczne i motoryzacyjne), radio, telewizję (sponsoring programów biznesowych w TVN 24) i nośniki reklamy zewnętrznej. Kreacje przygotowała agencja reklamowa GonnaBe, sesję fotograficzną wykonała firma ShootMe, a media ostatni raz dla Samsunga zaplanował i kupił dom mediowy MindShare Polska (od początku br. firmę obsługuje Starcom).
Kampania potrwa do końca maja br. (TW)

Co dalej ze niczem?
Sztafeta Chin imperialnych
Kto pobiegnie z olimpijską pochodnią przez Tybet
Igrzyska w kryzysie, szef MKOl napomina Chiny

19:33, kuba.halcewicz-pleskaczewski , Olimpiada
Link Komentarze (6) »
 
1 , 2
Tybet Watch
Niekomercyjny blog zbierający wszelkie informacje o zdarzeniach w Tybecie przed olimpiadą w Pekinie oraz o akcjach protestach w realu i w sieci, wspólne przedsięwzięcie ”Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, dziennika ”Metro” i Radia TOK FM. Dołącz do nas

TybetWatch
Autorzy
Partnerzy
Jesteśmy przeciw Helsińska Fundacja Praw Człowieka SOLIDARNI Z TYBETEM Fair play. Free Tibet.
Add to Technorati Favorites


Blogowisko.org